Češi a Poláci budou společně měřit, jak proudí prach v ovzduší
Na projektu budou spolupracovat VŠB-TUO, polský Institut meteorologie a vodního hospodářství a Bezpečnostně technologický klastr. Společně budou monitorovat kvalitu ovzduší. Projekt potrvá do února 2020. "Hlavním cílem bude objektivně stanovit množství znečištění jemným polétavým prachem, které překračuje hranice v obou směrech," uvedla Šutarová.
Na české straně se bude měřit na vrcholu nevyužívané těžní věže bývalého Dolu František v Horní Suché a na polské straně na monitorovací stanici v Ratiboři. "Jedním z výstupů těchto měření bude vyčíslená denní hodnota přenosu a jeho směr. Zjednodušeně řečeno: kolik znečištění ten den proudí od nás do Polska, anebo naopak z Polska k nám," uvedla Šutarová.
Na věži a u její paty budou také odebírány vzorky prachu z ovzduší podle toho, odkud foukal vítr. "Tyto vzorky budou podrobeny speciální mnoho-elementární analýze v mezinárodním Spojeném ústavu jaderných výzkumů v Dubně (Ruská federace). Tak bude možno zároveň zpřesnit údaje o tom, ze kterých zdrojů znečištění pochází," doplnila Šutarová.
V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Kromě škodlivin ze sousedního Polska mají na znečištění ovzduší podíl místní průmysl, doprava a topení v domácnostech.
reklama