http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologickeho-oskara-letos-ziskala-obec-hanovice-na-olomoucku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Ekologického oskara letos získala obec Haňovice na Olomoucku

6.10.2016 10:00 | PRAHA (ČTK)
Oceněné obci se podařilo ve spolupráci s místním zemědělským družstvem a městem Litovel snížit množství spotřebované energie a zabránit znečištění spodních vod
Oceněné obci se podařilo ve spolupráci s místním zemědělským družstvem a městem Litovel snížit množství spotřebované energie a zabránit znečištění spodních vod
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | E.ON Energy Globe
Ekologického oskara letos získala obec Haňovice na Olomoucku. Obci, ve které žije necelých 500 obyvatel, se podařilo ve spolupráci s místním zemědělským družstvem a městem Litovel snížit množství spotřebované energie a zabránit znečištění spodních vod. Výsledky soutěže nejlepších energetických projektů Energy Globe Award ČR večer v Praze vyhlásili její organizátoři.
 

Vítězná obec uskutečnila i další projekty. Bylo vyměněno veřejné osvětlení, z místní bioplynové stanice jsou zdarma vytápěny objekty obce. Nyní se dokunčují skleníky na pěstování zeleniny. Obci mají přinést 30 až 35 nových pracovních míst. První rajčata zde mají vysadit již 10. října.

Letošního ročníku soutěže, kterou v tuzemsku dlouhodobě pořádá energetická společnost E.ON, se účastnilo 307 projektů z celého Česka. O celkovém vítězi i vítězích pěti dílčích kategorií rozhodla v on-line hlasování veřejnost. Haňovice kromě celkového vítězství ovládly také kategorii obec.

Mezi firmami uspěl projekt Hotelu na Farmě ve středočeské obci Choťovice, který je plně energeticky soběstačný. V kategorii stavba pak zvítězila nízkoenergetická dřevostavba nad vodopádem umístěná v historickém centru Telče. Za nejlepší projekt mládeže veřejnost zvolila tým žáků ze Základní školy J.V. Sládka ve Zbirohu, který se věnuje ochraně přírody. Mezi kutily se na první příčce umístil Jaromír März, který projel Šumavu na vlastnoručně sestrojené elektrokolobězce. Dokázal také postavit solární automobil nebo elektrocentrálu na dřevoplyn. Návody následně bezplatně umístil na internet.

Ekologický oskar byl letos v Česku vyhlášen poosmé. Cílem je vyznamenat energeticky úsporné projekty, které šetří energii, přírodu, využívají obnovitelné zdroje a celkově přispívají k ochraně životního prostředí. V minulosti cenu vyhrál například dům vytápěný peckami ze švestek nebo vinařský hotel, který při provozu využívá přebytků tepla, odpadní vody a skleníkové plyny. Loni zvítězilo vzdělávací centrum Tereza, které zajišťuje ekologické projekty pro žáky základních a středních škol.tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist