Fotopasti zachytily v Beskydech a okolí na podzim 12 rysů
"Zima teprve ukáže, zda všichni rysi jsou stálými obyvateli Beskyd nebo se tu jen krátce zastavili," podotkl Kutal. Například jeden z nově objevených rysů v Moravskoslezských Beskydech Žigmund byl podle něj ještě v květnu nafocený v Kysucké vrchovině na Slovensku, tedy více než 50 kilometrů od aktuálního místa záznamu.
Přesto jsou podle něj předběžné výsledky monitoringu rysů spíše pozitivní. "Zhruba desítka rysů v Beskydech, Javorníkách a navazujících pohořích žije a rozmnožuje se. Ne všichni mladí rysi jsou však úspěšní v obsazování některých navazujících oblastí, kde výskyt rysů navzdory dobrým podmínkám prostředí zůstává vzácný. Relativní stabilita malé populace je křehká. Přestože se rys dokáže přizpůsobit lidským aktivitám, evidentní nebezpečí pro něj představuje doprava a pytláctví," vysvětlil Kutal.
Rys ostrovid je plachá a samotářsky žijící šelma. Loví menší kopytníky. Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Rys vyniká bystrým zrakem a má také výtečný sluch. Je chráněným druhem a patří mezi silně ohrožená zvířata. Navzdory vhodným podmínkám ve většině tuzemských pohoří trvale osidluje pouze Beskydy, Šumavu a Pošumaví. Většímu rozšíření brání především ilegální lov. Přestože byl v českých zemích v minulých stoletích rys vyhuben, do Beskyd se vrátil ze slovenských Karpat.
Na fotomonitoringu rysů spolupracuje Hnutí Duha Olomouc se Správou Chráněné krajinné oblasti Beskydy, Mendelovou univerzitou v Brně a Ústavem biologie obratlovců Akademie věd ČR. Bližší informace o monitorování rysů jsou k dispozici rovněž na webových stránkách www.selmy.cz.
reklama