Ministerstvo zemědělství přemýšlí o částečném zákazu glyfosátu, neví od kdy
"I přes prodloužení licence chceme snižovat používání glyfosátu. Změny, které tomu pomohou, zapracujeme do nyní připravované aktualizace Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů v ČR. Z konkrétních opatření v úvahu připadá například úplný zákaz neprofesionálního využití glyfosátu nebo omezení četnosti aplikace na stejném pozemku," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jednou z variant je podle něj také úplný zákaz používání glyfosátu kromě funkce herbicidu.
Další návrh podle úřadu spočívá v tom, že by glyfosát mohli aplikovat pouze proškolení pracovníci, kteří vedou evidenci jeho použití. "MZe zvažuje i zákaz používání glyfosátu v intravilánu obcí a na místech navštěvovaných veřejností. V zemědělství by mohl být glyfosát využíván pouze cíleně na ohniska vytrvalých plevelů jako je pýr, pcháč a další, namísto plošné aplikace," dodal úřad.
"Pan ministr Jurečka dělá špatné vtipy. Poté, co ČR v EU osmkrát hlasovala pro další neomezené používání glyfosátu a to naposledy jen před dvěma dny, tak na odchodu z vlády mlhavě připustí nějaké dílčí varianty zpřísnění. Kdo a proč mu má věřit?" ptá se Piňos. Podle něho by se měly schválit tyto alternativy všechny, nikoliv jen část z nich.
Kdy přesně by návrhy úřadu mohly začít platit, se neví. "Stanovit přesný termín by bylo předčasné, nicméně MZe ještě navýší svoje úsilí pro co největší snížení jeho užití, a využije i v současné době projednávanou aktualizaci Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů," dodala mluvčí úřadu Markéta Ježková.
Za posledních šest let se podařilo omezit používání pesticidů v ČR celkově o osm procent, uvedlo ministerstvo. U glyfosátu je loňská spotřeba v porovnání s rokem 2012 o zhruba 309.000 litrů, tedy zhruba 30 procent, menší.
Pro prodloužení licence látky, která je aktivní složkou například herbicidu Roundup společnosti Monsanto, hlasovalo v tomto týdnu 18 zemí EU, devět států bylo proti a jeden se zdržel. Hlasování umožní komisi licenci včas prodloužit. Česká republika, stejně jako klíčové Německo nebo Velká Británie byly podle informací ČTK mezi zeměmi, které prodloužení licence podpořily. Proti se dlouhodobě staví hlavně Francie.
Glyfosát, který se používá v přípravcích na odstraňování plevele, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označuje za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky, o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.
reklama