http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-brtnickych-vodopadech-v-ceskem-svycarsku-se-vytvorily-krasne-ledopady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Na Brtnických vodopádech v Českém Švýcarsku se vytvořily krásné ledopády

25.1.2016 06:23 | PRAHA (ČTK)
Pozoruhodné ledové útvary uprostřed pískovcových skal vytvořilo mrazivé počasí. Brtnické ledopády na Děčínsku každou zimu lákají do Českého Švýcarska turisty i fotografy. Ilustrační snímek.
Pozoruhodné ledové útvary uprostřed pískovcových skal vytvořilo mrazivé počasí. Brtnické ledopády na Děčínsku každou zimu lákají do Českého Švýcarska turisty i fotografy. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zdeněk Patzelt / www.ceskesvycarsko.cz
Mrazivé počasí vytvořilo pozoruhodné ledové útvary uprostřed pískovcových skal. Brtnické ledopády každou zimu lákají do Českého Švýcarska turisty i fotografy. V těchto dnech se mohou kochat i tím největším v Havraní rokli, měří deset metrů.
 

Kouzla přírody jsou vidět na všech skalách. "Pískovec je v podstatě taková kamenná houba. Má v sobě 15 procent vody, takže na určitých místech z něj stékají potůčky nebo pískovec samovolně vypouští vodu, která pak mrzne," řekl Václav Sojka, který pracuje pro Národní park České Švýcarsko.

Rampouchy vytvářejí na skále zvláštní obrazy, které lákaly do Českého Švýcarska turistky už od pradávna. "Návštěvy ledopádů mají v těchto končinách tradici dlouhou snad 200 let. Tehdy se však k ledopádům jezdilo na saních," poznamenal Sojka.

Právě v údolí mezi Krásnou Lípou, Kyjovem a Brtníkem byl založen nejstarší turistický klub v české části tehdejšího Rakouska-Uherska. "A dnes turistů znovu přibývá, Brtnické ledopády jsou poměrně známou atrakcí, která přivádí turisty i fotografy z širokého okolí," řekl Sojka.

Současné ledopády vznikaly zhruba v deseti uplynulých dnech. Jak dlouho vydrží, bude záležet na tom, kdy přijde obleva. "Ten nejdelší v Havraní rokli vydrží déle, protože sem nejde sluneční svit. Led tady v příznivých podmínkách může zůstat až do května," uvedl Sojka.

Do pohádkové krajiny skal a ledopádů se turisté mohou vydat s průvodcem na konci ledna, kdy se uskuteční tradiční setkání turistů a přátel přírody ve Šluknovském výběžku. Zájemci si budou moci vybrat z několika různě náročných tras. Start je 29. ledna v Mikulášovicích.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radka Fialová
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Příběhy české přírody
   

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist