Nejhezčí snímek aleje je z Orlických hor, uvedl ekologický spolek
Vítězný snímek zachycuje alej spojující statek v Rokytnici a hospodářství v Nových Dvorech v Orlických horách. Alej má 150 stromů a měří 1300 metrů. Tvoří ji javory, lípy, jasany, duby, jírovce a další stromy. "Nejstarším ze stromů je více než 250 let, ale již se vyskytují i mladíci a mladice s podpůrným kolíkováním," uvedl autor v popisu fotografie. Původně přitom návštěvu aleje odkládal, měl prý dojem, že alej u asfaltové silnice ho nemůže ničím překvapit. "Ovšem sněhová vánice slibovala pěkné obrázky. Stromy bez listí občas krásně obnažily svou stavbu. Jsou hezčí, než z mapy vytušíte," uvedl Mlejnek.
"Porota dále ocenila snímek lipové aleje, chodníčku z Vysokého Mýta do Vinic od Lucie Šedové a platanovou alej na hodonínském hřbitově od Kateřiny Konečné," sdělil mluvčí Arniky Jiří Kaňa. Zvláštní uznání poroty získala fotografie kaštanové Zapomenuté cesty u Teplé v Karlovarském kraji od Marie Ulrichové a snímek starobylé lipové aleje na nábřeží Dyje ve Staré Břeclavi od Jakuba Těšitele.
Snímky hodnotila sedmičlenná porota, v níž zasedli mimo jiné geolog, klimatolog a spisovatel Václav Cílek, vedoucí Ústavu plánování krajiny Mendelovy univerzity v Brně Petr Kučera či botanik a popularizátor vědy Václav Větvička. Porotci vybírali ze 62 fotografií.
Podle zástupců Arniky patří aleje k české krajině, ale kromě toho slouží i jako ochrana před výkyvy počasí. Během přívalových dešťů zpevňují povrch a zadržují vodu, v zimě chrání před větrnými poryvy a sněhovými jazyky, v létě za tropických dnů stíní silnici. Stromy u cest se kácejí kvůli riziku nehod, ročně do nich nabourá více než 2500 aut. Od roku 2003, kdy Arnika začala počet stromů u silnic sledovat, jich zmizelo 217.000, nahradilo je 130.000 nových.
reklama