https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-chteji-zabranit-kaceni-v-belovezskem-pralese
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody chtějí zabránit kácení v Bělověžském pralese

20.4.2016 08:45 | VARŠAVA (ČTK)
Vláda podle aktivistů využívá lýkožrouta jako záminku pro komerční těžbu dřeva. Petici proti intenzivnějšímu kácení podepsalo na 140 000 Poláků
Vláda podle aktivistů využívá lýkožrouta jako záminku pro komerční těžbu dřeva. Petici proti intenzivnějšímu kácení podepsalo na 140 000 Poláků
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Světové nevládní organizace se pustily do boje proti plánovanému rozsáhlému kácení v polském Bělověžském pralese, který byl jako evropský unikát označen za kulturní dědictví UNESCO. Ochránci přírody se se stížností obrátili na Evropskou komisi, po níž žádají, aby zastavila plán polské konzervativní vlády. Informovala o tom polská média. Polské ministerstvo životního prostředí hodlá kácením zabránit masivnímu rozšíření lýkožrouta.
 

Ministr Jan Szyszko v březnu rozhodl, že se až trojnásobně zvýší maximální objem dřeva, který je možné v přísně chráněném pralese vykácet. Podle ochránců životního prostředí kácení zničí charakter pralesa, který se rozkládá na ploše 1500 čtverečních kilometrů a žijí v něm chráněné druhy zvířat.

Sedm environmentálních organizací včetně Greenpeace či WWF v úterý odeslalo EK podnět, podle něhož plán porušuje evropskou normu o ochraně přírody a vzácných druhů. Skupiny se prý na Brusel obracejí proto, že v Polsku žádné zákonné možnosti nemají. "Říkali jsme ministrovi, že jeho plán je ilegální, ale neposlouchal. Nemůžeme toto rozhodnutí napadnout v Polsku, a tak stížnost u EK je naší poslední možností," řekla právnička z organizace ClientEarth Agata Szafraniuková.

Vláda podle aktivistů využívá lýkožrouta jako záminku pro komerční těžbu dřeva. Petici proti intenzivnějšímu kácení podepsalo na 140 000 Poláků.

Podle Szyszkova plánu by se v unikátním pralese, kde žije například zubr či šest desítek dalších druhů savců, mohlo v příštích deseti letech vykácet až 188 000 metrů krychlových dřeva. Dosud byl limit 63 000 kubíků.

Mluvčí eurokomisaře pro životní prostředí Iris Petsaová podle agentury Reuters uvedla, že je komise polským plánem znepokojena a podnětem se bude zabývat. "Komise se rozhodla kontaktovat polské úřady, aby se ujistila, že navrhované zásahy jsou v souladu s evropským právem," uvedla mluvčí.

Polské ministerstvo tvrdí, že dřevorubci ani nadále nebudou moci kácet v národním parku, který z celkové rozlohy pralesa zabírá asi 10 000 hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist