http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/parizska-klimaticka-dohoda-zacne-platit-za-30-dni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Pařížská klimatická dohoda začne platit za 30 dní

6.10.2016 09:10 | PRAHA (ČTK)
Minulý týden v pátek dohodu schválili ministři životního prostředí zemí EU. V úterý se k nim připojil Evropský parlament. V jednotlivých členských zemích EU však zatím není potřebný proces všude dokončen. Například v České republice bude o věci teprve hlasovat parlament, ratifikace by mohla být podle českého ministerstva životního prostředí dokončena příští rok na jaře
Minulý týden v pátek dohodu schválili ministři životního prostředí zemí EU. V úterý se k nim připojil Evropský parlament. V jednotlivých členských zemích EU však zatím není potřebný proces všude dokončen. Například v České republice bude o věci teprve hlasovat parlament, ratifikace by mohla být podle českého ministerstva životního prostředí dokončena příští rok na jaře
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | COP PARIS / Flickr.com
Pařížská klimatická dohoda splnila všechny potřebné podmínky, aby mohla vstoupit v platnost. Oznámila to Organizace spojených národů, která loni pomáhala ve francouzské metropoli dohodu dojednat. Dohoda začne platit za 30 dní, konkrétně 4. listopadu.
 

Podle dříve dojednaných podmínek měla dohoda začít platit 30 dní po ratifikaci 55 zeměmi, které jsou dohromady zodpovědné za nejméně 55 procent globálních emisí. Do úterý dohodu ratifikovalo 62 států, které představují 52 procent světových emisí.

Podle OSN se k nim ale ještě tento týden připojí Nepál, Kanada, Evropská unie a sedm jejích členských zemí - Francie, Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Portugalsko a Malta - takže se podaří překročit potřebný práh pro spuštění třicetidenní lhůty.

"Sedmdesát dva zemí, které reprezentují 56,75 procenta emisí, už ratifikovalo pařížskou dohodu!" uvedla na twitteru Mexičanka Patricia Espinosová, nová generální tajemnice Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (UNFCCC).

Už počátkem září dohodu ratifikovala Čína a také Spojené státy, nedávno se přidala Indie.

Minulý týden v pátek dohodu schválili ministři životního prostředí zemí EU. V úterý se k nim připojil Evropský parlament. V jednotlivých členských zemích EU však zatím není potřebný proces všude dokončen. Například v České republice bude o věci teprve hlasovat parlament, ratifikace by mohla být podle českého ministerstva životního prostředí dokončena příští rok na jaře.

Mluvčí OSN Farhan Haq řekl, že EU, Kanada a Nepál předají OSN své ratifikační dokumenty ještě během dneška.

Nadcházející vstoupení dohody v platnost vítá rovněž americký prezident Barack Obama. Dnešek nazval "historickým dnem" v boji proti klimatickým změnám. "Pokud se budeme držet závazků, které pařížská dohoda ztělesňuje, bude historie (dnešek) považovat za bod obratu pro naši planetu," řekl. Obama vystupuje aktivně v boji proti změnám klimatu dlouhodobě.

Pařížskou dohodu přijalo 185 zemí. Dokument stanovuje, že jak bohaté, tak chudé státy se mají připojit k opatřením, která omezí oteplování. Podle textu má být růst teploty pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím. V roce 2020 pařížský dokument nahradí Kjótský protokol z roku 1997.tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě
Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist