Plnění Cílů udržitelného rozvoje: Podle MŽP jsme zemí se skvělou budoucností. Podle kritiků lpíme na jádru a uhlí
„Můžeme být na leccos hrdí. Ve světovém srovnání stále patříme mezi špičku. Češi jsou v celé Evropské unii nejméně ohroženi chudobou. Máme stabilní systém veřejného školství a dostupnou zdravotní péči. I přes rostoucí ekonomiku se nám nezhoršuje životní prostředí,“ říká ministr Richard Brabec, který oficiálně zastupoval českou vládu a prezentoval Zprávu o naplňování Cílů udržitelného rozvoje.
K veskrze optimistickému tónu oficiální delegace přidává česká nezisková organizace Social Watch i hlas kritický. „Česko nadále ulpívá na zaostalých fosilně-jaderných technologiích na úkor životního prostředí a udržitelnosti. Zákonodárci připravili občany o jejich právo na připomínky ke stavbám, které se týkají životního prostředí a mají na ně přímý vliv. Pozitivní vývoj by mohla přinést schválená revitalizace uhelných regionů,“ vyjmenovává Tomáš Tožička ze Social Watch.
A podotýká, že ani po dvaceti sedmi letech se nepodařilo zvrátit zaostávání východní Evropy za starými zeměmi Evropské unie i přes to, že například naše země čerpá v dotacích z EU vyšší prostředky než nejchudší země planety v rámci rozvojové spolupráce. „Tuto zaostalost dnes politici využívají k tomu, aby omlouvali ostudnou nesolidaritu se zbytkem Evropy i světa,“ míní Tožička. Celou stínovou zprávu o plnění Cílů z dílny Social Watch můžete číst zde.
Podle MŽP je Česko zemí se skvělou budoucností. Jako jeden kroků, kterým chce Česko Cíle naplňovat, je letos schválený dokument Česká republika 2030. V krátkosti jde o koncepční materiál, který má při přípravě jiných koncepčních či legislativních dokumentů vytyčit směr. Více se o dokumentu dočtete v článku Vladimír Špidla o dokumentu Česká republika 2030: Hlavní myšlenkou je kvalita života člověka. Podle Social Watch je dokončení strategie udržitelného rozvoje ČR 2030 je chvályhodným krokem. „Zůstává však otázkou, nakolik se podaří najít sílu a politickou vůli ji implementovat,“ říká za Social Watch Tomáš Tožička.
„Při přípravě zprávy pro OSN o plnění SDGs jsme vyšli právě z tohoto dokumentu, protože hodnotí rozvoj Česka z dlouhodobé perspektivy, zachycuje naše silné i slabé stránky a umožňuje tak srovnání s ostatními zeměmi,“ řekla k národní zprávě Anna Kárníková, ředitelka Odboru pro udržitelný rozvoj Úřadu vlády ČR, který dokument připravil. Přečtěte si rozhovor s Annou Kárnikovou Udržitelný rozvoj se nedá nařídit shora.
Výzkum SDGs v ČR
Smyslem výzkumu od agentury Ipsos bylo zjistit názory české populace právě na SDGs a odhalit, které Cíle považuje česká veřejnost za nejdůležitější, včetně toho, jakou by v jejich řešení měla hrát česká vláda, soukromé firmy, nebo jednotlivci. Výzkum navazuje na studii z dubna 2016. Oproti minulému roku se povědomí o SDGs mezi českou populací zvýšilo na 35 %. „Je vidět, že se o udržitelnost zajímají stále více mladí lidé. Oproti roku 2016 významně narostlo povědomí o Cílech i ve věkové skupině mezi 35 a 44 lety, konkrétně z 18 % na 31 %,“ dodává Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. O SDGs slyšeli oproti průměru významně častěji mladí lidé mezi 18 a 24 lety (50 %) spolu s lidmi s vyšším vzděláním (46 %). Mezi hlavní zdroje informací o Cílech patří internet (68 %), 31 % lidí se o SDGs dočetlo v tisku. Celkem 40 % lidí zaznamenalo i komunikaci veřejné správy k tomuto tématu.
Češi přikládají největší význam SDG 3 = Zdraví a kvalitní život (42 %), poté SDG 8 = Důstojná práce a ekonomický růst (39 %), a jako třetí SDG 15 = Život na souši (38 %). „Přestože už lidé oceňují aktivity i v ČR, které se věnují těmto tématům, tak zároveň mají vysoká očekávání nadále. Je to logické, pro každého člověka je nejdůležitější zdraví, práce a životní prostředí kolem sebe. Nejvíce by se podle lidí měla do naplňování SDGs zapojit vláda a mezinárodní organizace“, dodává k výsledkům výzkumu Tomáš Macků, Research & Communication Director agentury Ipsos.
reklama