http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/posumavske-obce-chteji-vyjmout-uloziste-z-novely-atomoveho-zakona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Pošumavské obce chtějí vyjmout úložiště z novely atomového zákona

22.1.2016 11:59 | PRAHA (ČTK)
Obce, jež koncem loňského roku dostaly od Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na letošek 10,5 milionu korun jako kompenzaci za průzkum, ji 18. ledna zaslali státu zpět.
Obce, jež koncem loňského roku dostaly od Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na letošek 10,5 milionu korun jako kompenzaci za průzkum, ji 18. ledna zaslali státu zpět.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Starostové šesti pošumavských vesnic a města Horažďovice dnes zaslali poslancům dopis, v němž žádají, aby byla případná stavba hlubinného úložiště jaderného odpadu v ČR vyjmuta z projednávané novely atomového zákona. Obce z lokality Březový potok požadují, aby bylo trvalé ukládání radioaktivních odpadů pod zem řešeno samostatně. Dopis, koncipovaný jako žádost o pomoc, má ČTK k dispozici.
 

Pačejov, Olšany, Chanovice, Kvášňovice, Velký Bor, Maňovice a Horažďovice spravují 17 vesnic. Už od roku 2003 se vyjadřují zásadně proti plánované stavbě hlubinného úložiště i proti geologickému průzkumu lokality. Stát uvažuje o sedmi místech, kde by mohla vzniknout. Plánovaná stavba má v podzemí zabrat plochu 307 hektarů a na povrchu 30 hektarů.

Obce, jež koncem loňského roku dostaly od Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na letošek 10,5 milionu korun jako kompenzaci za průzkum, ji 18. ledna zaslali státu zpět. Zastupitelé rozhodli, že peníze nepřijmou, protože je považují za úplatek. Koncem října podali starostové obcí žalobu na stát kvůli tomu, že povolil geologický průzkum území, který má být letos zahájen; žaloba průzkum neoddálí.

Lokalita Březový potok.
Lokalita Březový potok.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Chanovice

"Navrhované úložiště je uváděno v zákoně na 100.000 let. Otazníků je mnoho. Nevíme, jaké budou technické, bezpečnostní, politické a jiné podmínky za deset, 50 či 100 let. Proto pasáž o ukládání radioaktivního odpadu do prostoru, objektu či zařízení bez úmyslu jej vyjmout navrhujeme z projednávané novely vypustit," uvedli starostové. Podle nich jednají státní instituce s obcemi a občany přehlíživě a direktivně. Navíc vyhořelý odpad, který je energeticky využitý jen z několika procent, by se neměl zakopat pod zem, protože možná za 100 let půjde využít. Starostové se ptají, proč se o úložišti nejedná s ostatními zeměmi EU tak, aby se našlo společné řešení v neosídleném území.

"Pohybujeme se 15 let v kruhu. Nejsou plně definována kritéria technická a geologická, ale i sociální, etická, ekologická, společenská a lidská," uvedli starostové. Neexistuje ani komplex dlouhodobých podpor dotčených území. Umístění úložiště má být stanoveno do roku 2025, jeho zprovoznění předpokládá SÚRAO v roce 2065.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist