http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prirodu-ceskeho-stredohori-strezi-40-let-ochranci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Přírodu Českého středohoří střeží 40 let ochránci

22.3.2016 08:43 | LITOMĚŘICE (ČTK)
CHKO České středohoří, která se snaží o rozšíření populace kriticky ohroženého sysla na Rané nebo o obnovu druhově bohatých teplomilných trávníků (stepí) na Lounsku, oslaví 40 let existence řadou akcí
CHKO České středohoří, která se snaží o rozšíření populace kriticky ohroženého sysla na Rané nebo o obnovu druhově bohatých teplomilných trávníků (stepí) na Lounsku, oslaví 40 let existence řadou akcí
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Simona Macháčková / Beleco
Ochrana Českého středohoří za 40 let existence chráněné krajinné oblasti výrazně vzrostla. Díky změně zákonů mohou ochránci zasahovat do podoby plánovaných staveb a bránit devastaci krajiny. Největším problémem jsou představy o exkluzivním, zdaleka viditelném bydlení. ČTK to řekl Petr Kříž z ústeckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
 

Chráněná krajinná oblast České středohoří leží hlavně v Ústeckém a zčásti v Libereckém kraji. Rozlohou je druhou největší CHKO v Česku. "Mezi nejvyhledávanější místa patří bezesporu vrchy Milešovka a Lovoš. Na obou jsou turisté po náročném výstupu odměněni překrásnými výhledy a je zde i možnost jednoduchého občerstvení," řekl Kříž.

Mezi vyhledávané cíle patří také centrum leteckých sportů Raná nebo kamenné varhany na Panské skále. Přestože jarní sezona je specifická hnízděním ptáků, pro návštěvníky až na jednu lokalitu, kde v blízkosti stezky hnízdí dravci, žádná přímá omezení neplatí.

Většina lidí, kteří v Českém středohoří žijí nebo ho navštěvují, oceňuje podle Kříže krásu středohorské krajiny a omezení daná existencí CHKO respektuje. "Občas se ale najdou aktivity, které tento fakt mohou částečně zakrývat," řekl Kříž. Podle něj hlavně motorkáři a jezdci na čtyřkolkách ruší hnízdící ptactvo a další živočichy, způsobují erozi v lesích a někdy dokonce poškozují orchidejové louky.

Agentura ochránců přírody zabraňuje třeba rozsáhlým těžbám nebo umisťování staveb do míst obzvláště cenných z pohledu ochrany přírody. "Na druhou stranu samozřejmě tlak na využívání krajiny, především dopravní infrastrukturu, zástavbu a průmyslový rozvoj, roste. Největší je podél cest, které jsou využívány od pradávna, jako je údolí Labe," řekl Kříž.

Agentura nyní dozoruje stavbu dálnice D8 přes České středohoří. Aktuálně se řeší věci související s odstraňováním sesuvu a dokončením stavby. "Co se týká individuálních investorů, existují doporučení, jak v CHKO stavět. Ta by měla sloužit jako vodítko, nevyhýbáme se moderním řešením, ale je vždy nutné vycházet z konkrétních podmínek," řekl Kříž. "Největší problém představují představy o bydlení v exkluzivních, z daleka viditelných a dosud nezastavěných místech, a stavby sledující dnes moderní, ale zcela cizorodé trendy, jako jsou stavby typu bungalov," dodal.

CHKO České středohoří, která se snaží o rozšíření populace kriticky ohroženého sysla na Rané nebo o obnovu druhově bohatých teplomilných trávníků (stepí) na Lounsku, oslaví 40 let existence řadou akcí. V dubnu například uspořádá konferenci v Litoměřicích, v květnu výstavu v muzeu v Litoměřicích nebo slavnosti stepi na Rané.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist