Ředitelé NP jsou pro sněmovní verzi novely a kritizují verzi Senátu
"Senátní verze novely bohužel narušuje samotnou podstatu pojmu národní park, když navrhuje z nich udělat jakési regionální rozvojové agentury. Všude na světě je ale primárním cílem existence národního parku ochrana přírody a jejích přirozených procesů," uvedl ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka. Podle ředitele Správy Národního parku Podyjí Tomáše Rothröckla by senátní verze zákona vrátila právní situaci v ochraně národních parků o 30 let zpátky, rozhodně před rok 1991, kdy vznikl současný zákon o ochraně přírody a krajiny. "A to snad opravdu nikdo nemůže vážně chtít," poznamenal.
Senát chce v předloze například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany.
Senátní verzi podporuje prezident Miloš Zeman, v den hlasování ji přijde podpořit do Sněmovny. Podle něj chrání zájmy šumavských obcí. Naopak podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by senátní úpravy mohly přinést ničivé změny a konec tuzemských národních parků. Brabec se Zemanem kvůli novele sejde dnes odpoledne.
Pro sněmovní verzi se v minulých dnech vyslovila i platforma Vědci pro Šumavu. Výzvu platformy poslancům, aby při hlasování podpořili sněmovní verzi, podepsaly stovky českých vědců a zástupců vysokých škol, několik vědeckých ústavů a odborných společností i čtveřice bývalých ministrů životního prostředí. Ke kritikům senátních úprav se připojil i poradní odbor pro životní prostředí Českobratrské církve evangelické. Senátní změny novely znepokojily i vědce z Učené společnosti ČR.
reklama