https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/reditele-ceskych-narodnich-parku-chceme-dal-chranit-skutecne-narodni-parky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ředitelé národních parků: Chceme dál chránit skutečné národní parky

14.2.2017
Zřejmě nejzásadnějším problémem je změna v samotných cílech národních parků (§ 15) – z cílů se v senátní verzi stal účel, zmizel cíl ochrany přirozených ekosystémů a přírodních procesů, který je základním posláním národních parků prakticky všude v Evropě a ostatním světě
Zřejmě nejzásadnějším problémem je změna v samotných cílech národních parků (§ 15) – z cílů se v senátní verzi stal účel, zmizel cíl ochrany přirozených ekosystémů a přírodních procesů, který je základním posláním národních parků prakticky všude v Evropě a ostatním světě
Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

dovolte nám, abychom Vám poděkovali za velký kus dobré práce, který stojí za novelou zákona o ochraně přírody a krajiny (č. 114/1992 Sb.), upravující pravidla pro péči o národní parky v ČR, který jste v plénu Poslanecké sněmovny PČR schválili 2. prosince 2016.
 
Rádi bychom, jako lidé bezprostředně pracující v praktické ochraně přírody v národních parcích České republiky, vyjádřili své přesvědčení, že se jedná o velmi pečlivě připravený návrh právní úpravy. Před parlamentní částí legislativního procesu se na její přípravě podílely svým hlasem stovky odborníků, včetně nás a našich kolegů ze Správ národních parků.

Chceme Vás tímto společným dopisem požádat o podporu Sněmovnou schválené verze zákona i podruhé – při projednávání senátem vrácené verze s pozměňovacími návrhy, schválenými Senátem 18. ledna 2017. Senátní verze totiž podle nás vrací ochranu přírody v našich národních parcích o tři desetiletí zpět, rozhodně před rok 1991, kdy byl přijat současný zákon o ochraně přírody a krajiny.

Zřejmě nejzásadnějším problémem je změna v samotných cílech národních parků (§ 15) – z cílů se v senátní verzi stal účel, zmizel cíl ochrany přirozených ekosystémů a přírodních procesů, který je základním posláním národních parků prakticky všude v Evropě a ostatním světě. K ochraně přírody přibyl na úplně stejné úrovni „účel zajistit rozvoj územně samosprávných celků“ – což národní park pochopitelně naplňovat logicky nemůže, a zároveň otevírá dveře k prosazování téměř jakýchkoli záměrů na území národních parků, pokud budou schovány pod heslem „rozvoj regionu“.

Vaše únorové hlasování už nebude o jednotlivých úpravách konkrétních paragrafů, ale situace „hop nebo trop“. Můžete rozhodnout pro zlepšení současného stavu, nebo otevřít dveře faktickému vyprázdnění pojmu národní park. Jde o samotnou existenci opravdových národních parků v České republice. Chceme být, vážená paní poslankyně / vážený pane poslanče, i nadále řediteli skutečných národních parků – tedy území, která pro současnou i budoucí generace dokáže chránit ty nejcennější části přírody, které nám v naší zemi zbývají.

Žádáme Vás tedy, vážená paní poslankyně / vážený pane poslanče, o Vaši podporu původní sněmovní verze novely, kterou považujeme po legislativní i odborné stránce za vyváženou. Sněmovní verze novely totiž všem našim národním parkům, jejich přírodě i občanům, žijících na jejich území, skutečně pomůže. Naopak senátní verze by měla velmi negativní a dlouhodobě působící efekt na kvalitu přírody v našich národních parcích.

S pozdravem

Ředitelé národních parků
Ing. Pavel Benda, Ph.D., ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko
Ing. Jan Hřebačka, ředitel Správy Krkonošského národního parku
Mgr. Pavel Hubený, ředitel Správy Národního parku Šumava
Ing. Tomáš Rothröckl, ředitel Správy Národního parku Podyjí
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist