Teplárny v ČR loni investovaly do snížení emisí 2,8 miliardy Kč
"Do roku 2022 bude potřeba v teplárenství investovat dalších nejméně pět miliard korun," vyčíslil předseda výkonné rady sdružení a bývalý premiér Mirek Topolánek. Sdružení upozornilo, že směrnice Evropské unie z roku 2015 nově nařizuje do prosince roku 2018 významně snížit emise i menším teplárnám.
"Bohužel ministerstvo životního prostředí stále otálí s novelizací příslušné prováděcí vyhlášky, která by měla nastavit konkrétní emisní limity a další podmínky pro střední zdroje znečištění. Provozovatelé těchto zdrojů se tak zbytečně dostávají do časového presu, aby stihli modernizace včas provést," uvedl ředitel sdružení Martin Hájek.
Ministerstvo životního prostředí dnes oznámilo, že vyhláška bude schválena zřejmě do poloviny roku. "Do připravované komplexní novely vyhlášky, která se netýká jen samotných tepláren, chceme zapracovat i změny vyplývající z novely zákona o ochraně ovzduší, která byla schválena na konci loňského roku. Termín pro transpozici evropské legislativy, který je 19. prosince 2017, splníme s předstihem," sdělila mluvčí úřadu Petra Roubíčková. "S Teplárenským sdružením ČR o připravovaných změnách průběžně komunikujeme, proto je pro nás reakce ze strany sdružení poněkud překvapivá," doplnila.
Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové dodávají teplo třem čtvrtinám domácností, které teplo z tepláren v Česku využívají. Jde o 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Členové sdružení dodávají teplo i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.
reklama