U Abertam na Karlovarsku žije smečka vlků, potvrdili to i odborníci
Ačkoli se nálezy stop nebo jednotlivá hlášení o výskytu vlků v Krušných horách objevily i v minulosti, šlo zřejmě jen o migrující jedince. Letos ale výskyt potvrdila i opakovaná napadení ovcí v oblasti, řekl starosta Abertam Zdeněk Lakatoš (HNHRM). "Jednu ovci roztrhali, další byly potrhané. Matka zřejmě učila mladé vlky lovit. Odborníci pak usoudili, že nejde o jednoho vlka, ale smečku vlků," uvedl.
Na rozdíl od hospodářských zvířat lidem podle starosty nebezpečí od vlků nehrozí. "Zvěře je tolik, že potravinový řetězec mají pestrý, a nemají tak zálusk na lidi," řekl Lakatoš.
Podle odborníků jsou vlci pro krajinu důležití. "Jsou výborní lovci, a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata a jeleny, kteří způsobují značné škody zemědělcům i lesníkům. Velké šelmy si ke své obživě přednostně vybírají slabé a nemocné kusy, a zvyšují tak kondici populace volně žijících jelenů, srnčí, muflonů i divokých prasat," uvedl Vít Tejrovský z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Slavkovský les.
Škody na pasoucích se hospodářských zvířatech podle ochranářů vyplývají z jejich nedostatečné ochrany. "Chovatelům doporučujeme, aby svá hospodářská zvířata hlavně na noc řádně zabezpečili, tedy umístili je například do pevného objektu nebo do vyšší, případně dvojité ohrady v blízkosti domu. Klasickou a osvědčenou ochranou hospodářských zvířat na pastvině je trvalá přítomnost velkého pasteveckého psa u stáda," doplnil Miloš Holub z regionálního pracoviště Správy CHKO Slavkovský les.
Karlovarsko není jediným místem v České republice, kde jsou vlci. Nejméně dvě vlčata se letos na jaře narodila vlkům na Broumovsku, prokázaly záběry z fotopastí. V Broumovském výběžku se tak nyní prokazatelně pohybují minimálně čtyři vlci. Předloni na jaře zase výskyt vlků prokázaly fotopasti na Českolipsku.
reklama