V Krušných horách se pohybuje rys ostrovid, hlásí Rysí hlídka
„Výskyt rysa ostrovida v Krušných horách a dalších lesnatých oblastech České republiky dává naději, že se šelmám daří procházet krajinou," říká Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek na Šumavě a v Pošumaví. Podle ní je totiž důležité, aby se šumavská rysí populace propojila s dalšími rysy ve středoevropském prostoru. "Pokud by to toto propojení nedařilo, byla by budoucnost šumavských rysů nejistá.”
„Údaje o výskytu velkých šelem, které nám lidé poskytují, jsou pro nás důležité a pomáhají nám při ochraně šelem. Cenná jsou nejen přímá pozorování, ale i pobytové znaky, jako jsou stopy či trus. Mohou sloužit k vymezení migračních koridorů a k vytipování míst, kde je potřeba průchodnost krajiny zabezpečit pomocí ekoduktů,“ říká Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Rys ostrovid je samotářsky žijící kočkovitá šelma, jejíž jídelníček je tvořen převážně srnci. Je ale schopen ulovit i menší jeleny nebo divoká prasata. Právě regulací těchto přemnožených kopytníků, kteří okusem a loupáním stromů způsobují značné škody, mohou rysi a vlci přispět k ozdravení lesů Krušných hor. Také pohyb vlků v Krušných horách dobrovolníci Vlčích hlídek a zaměstnanci Hnutí DUHA Olomouc monitorují již druhým rokem.
Dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek se zejména během zimních měsíců pohybují v oblastech výskytu velkých šelem, monitorují jejich výskyt a svou přítomností v terénu odrazují potenciální pytláky. Hlídky také dokumentují pokusy o nelegální lov, který je nejvýznamnějším faktorem ohrožující život velkých šelem. Vlčí hlídky existují osmnáctým rokem.
reklama