http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-remizcich-v-podyji-nasli-utociste-vzacni-brouci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

V remízcích v Podyjí našli útočiště vzácní brouci

7.7.2016 12:47 | ZNOJMO (ČTK)
Porosty kakostu maličkého zde hostí vzácné nosatce stepního charakteru - rýhonosce Lixus vilis
Porosty kakostu maličkého zde hostí vzácné nosatce stepního charakteru - rýhonosce Lixus vilis
Foto | František Šaržík / Biolib.cz
V nově vzniklých remízcích na polích u obcí v Národním parku Podyjí na Znojemsku našli útočiště vzácní brouci, například nosatci stepního charakteru. ČTK to řekl mluvčí parku David Grossmann.
 

Národní park Podyjí si letos připomíná čtvrt století existence. Rozkládá se na levém břehu Dyje. Oblast byla za komunismu před světem zcela uzavřená, dohlíželi na ni pohraničníci. Díky tomu se příroda Podyjí zachovala ve velmi dobrém stavu.

Biologové na polích u Lukova, který leží na hranici národního parku, vysadili v blocích stromy a řádky mezi nimi zatravnili. Letošní průzkum zaměřený na hmyz ukázal, že v těchto remízcích našli útočiště i velmi vzácní brouci.

"Na kvetoucích barborkách obecných byl zatím jako na jediné lokalitě v Podyjí zjištěn vzácný nosatec Ceutorhynchus barbarae, známý z České republiky jen z ojedinělých nálezů. Porosty kakostu maličkého zde hostí další vzácné nosatce stepního charakteru - rýhonosce Lixus vilis a klikoroha Brachypera dauci," uvedl biolog Robert Stejskal.

U obou druhů jde o nejzápadnější výskyt v Podyjí, kde jsou tito nosatci nacházeni zcela sporadicky. "Zvláště zmíněný klikoroh patřil dlouho k nezvěstným druhům. Je až neuvěřitelné, jak krátká doba stačí na to, aby tyto cenné druhy osídlily dříve pustou krajinu," uvedl Stejskal.

Nosatcovití jsou největší čeledí brouků, řadí se k nim více než 60 000 druhů zhruba ve 400 rodech. Jsou typičtí dlouhým nosem, vyznačují se ale velkou rozmanitostí tvarů, barev a velikostí od jednoho do 40 milimetrů.

Podobně vzácné nálezy jako u Lukova jsou i v okolí nedalekých Popic, kde se před několika lety vyčlenilo několik hektarů orné půdy k ekologickému hospodaření. "Jde o mozaiku asi deseti parcel, které jsou využívány jako políčka, úhory nebo louky. Při obhospodařování jsou vyloučeny jakékoli pesticidy, což je na druhovém složení těchto ploch znát," řekl Stejskal.

Národní park Podyjí je s rozlohou 63 kilometrů čtverečních nejmenší ze čtyř českých národních parků a jediný na Moravě. Na rakouské straně hranice na něj od roku 2000 navazuje Národní park Thayatal. V parku roste 77 druhů chráněných rostlin včetně 18 druhů orchidejí. Žije tam 65 druhů savců a 152 druhů ptáků. V parku se daří i sedmi druhům plazů, například užovce stromové.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist