Valentýnská inspirace z říše zvířat: čichavec líbající
Čichavec líbající (Helostoma temminkii) se živí fytoplanktonem a zooplanktonem. Nabírání vody s planktonem pomocí výrazné tlamky trochu vypadá jakoby lapal po dechu, popisuje tisková mluvčí Zoo Ostrava Šárka Kalousková. Tlamkou také čichavec neustále ohmatává kameny a rostliny a odebírá z nich řasy a sinice.
Domovinou čichavce líbajícího jsou jezera, pomalu tekoucí řeky i močálovité vody v jihovýchodní Asii. Dokáže žít i ve vodě s velmi nízkým obsahem rozpuštěného kyslíku, a to díky specializovanému nadžabernímu orgánu (tzv. dýchacímu labyrintu), kterým dokáže dýchat atmosférický kyslík. Odtud ostatně pochází i rodové jméno, čichavec.
Ryba dorůstá velikosti až 30 cm. "Vzhledem ke své velikosti je ve své domovině konzumní rybou. Zatím nepatří k ohroženým druhů, protože v centru zájmu rybářů jsou především větší ryby, např. pangasi dorůstající mnohem větších rozměrů. A ti už ohroženi jsou a v důsledku nadměrného rybolovu hrozí těmto rybám úplné vyhubení," vysvětluje Šárka Kalousková.
Mezi akvaristy je rozšířená xantorická barevná forma. V přirozené barvě jsou čichavci chováni například právě v Zoo Ostrava. Návštěvníci je najdou ve velkém akváriu u restaurace Saola, které obývají s hejnem pangasů vláknoploutvých a dalšími druhy ryb, prozrazuje Šárka Kalousková. Kromě "líbající se" ryby láká na Valentýna ostravská zoo návštěvníky na speciální komentovanou prohlídku zaměřenou na partnerské soužití zvířat od 11 hod. a snížené vstupné pro zamilované páry.
reklama