https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/valentynska-inspirace-z-rise-zvirat-cichavec-libajici
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Valentýnská inspirace z říše zvířat: čichavec líbající

13.2.2015 15:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pohyb tlamky vytváří dojem líbání, a tak není divu, že se jí v češtině říká čichavec líbající. V angličtině pak zní její jméno Kissing Gourami
Pohyb tlamky vytváří dojem líbání, a tak není divu, že se jí v češtině říká čichavec líbající. V angličtině pak zní její jméno Kissing Gourami
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Enrico Gombala / Zoo Ostrava
Romantické jméno si vysloužila ryba s širokou tlamku, kterou používá při sběru potravy nebo při vzájemných rituálních soubojích. Pohyb tlamky vytváří dojem líbání, a tak není divu, že se jí v češtině říká čichavec líbající. V angličtině pak zní její jméno Kissing Gourami.
 

Čichavec líbající (Helostoma temminkii) se živí fytoplanktonem a zooplanktonem. Nabírání vody s planktonem pomocí výrazné tlamky trochu vypadá jakoby lapal po dechu, popisuje tisková mluvčí Zoo Ostrava Šárka Kalousková. Tlamkou také čichavec neustále ohmatává kameny a rostliny a odebírá z nich řasy a sinice.

Domovinou čichavce líbajícího jsou jezera, pomalu tekoucí řeky i močálovité vody v jihovýchodní Asii. Dokáže žít i ve vodě s velmi nízkým obsahem rozpuštěného kyslíku, a to díky specializovanému nadžabernímu orgánu (tzv. dýchacímu labyrintu), kterým dokáže dýchat atmosférický kyslík. Odtud ostatně pochází i rodové jméno, čichavec.

Ryba dorůstá velikosti až 30 cm. "Vzhledem ke své velikosti je ve své domovině konzumní rybou. Zatím nepatří k ohroženým druhů, protože v centru zájmu rybářů jsou především větší ryby, např. pangasi dorůstající mnohem větších rozměrů. A ti už ohroženi jsou a v důsledku nadměrného rybolovu hrozí těmto rybám úplné vyhubení," vysvětluje Šárka Kalousková.

Mezi akvaristy je rozšířená xantorická barevná forma. V přirozené barvě jsou čichavci chováni například právě v Zoo Ostrava. Návštěvníci je najdou ve velkém akváriu u restaurace Saola, které obývají s hejnem pangasů vláknoploutvých a dalšími druhy ryb, prozrazuje Šárka Kalousková. Kromě "líbající se" ryby láká na Valentýna ostravská zoo návštěvníky na speciální komentovanou prohlídku zaměřenou na partnerské soužití zvířat od 11 hod. a snížené vstupné pro zamilované páry.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist