Živě přímo z budky: Díky kamerám mohou lidé sledovat výchovu mláďat kalouse ušatého
Kamerovou budku kalousi využívají už osmý rok za sebou. Nejedná se ale o tentýž pár – zrovna letos došlo k další výměně obou dospělých ptáků. Ochránci přírody z toho mají radost, protože vloni se kvůli chování samice nepodařilo ani napotřetí vychovat žádné potomstvo.
Kalousi letos začali s přípravami na hnízdění už v únoru. Samec zaletoval do budky a ukazoval ji samici. Dlouho ji přesvědčovat nemusel, tato budka je pro kalouse velmi atraktivní a kalousi se v ní cítí bezpečně. Na rozdíl od starých hnízd dravců a krkavcovitých ptáků, které kalousi jinak přirozeně využívají, je v ní hnízdo více chráněno před predátory a nepřízní počasí.
Zpočátku to ale neměli kalousi jednoduché. Tento typ budky je totiž velmi žádaný i dalším ptačím druhem – poštolkou obecnou. S těmi se kalousi o budku i letos nějakou dobu přetahovali. Nakonec vyhráli kalousi, protože zahajují hnízdění dříve než poštolky. Jakmile samice kalouse snesla do hnízda své první vejce, už se nenechala z budky vystrnadit.
Na přelomu dubna a května se kalousům vylíhla mláďata. Samice sice letos snesla šest vajec, což je mírně nadprůměrná snůška, ale nakonec se mláďat vylíhlo jen pět. To první mělo smůlu – nepodařilo se mu nakonec z vejce vyklubat. Je to smutné, ale je to právě jeden z příkladů, proč tento online přenos existuje. Umožňuje poznávat přírodu takovou jaká je.
V těchto dnech oba dospělí ptáci starostlivě pečují o své potomstvo. Jejich role jsou zatím rozdělené – samec má na starosti zásobování a vnější ochranu, samice malá mláďata zahřívá a krmí je přinesenými úlovky. Později, až mláďata povyrostou, se bude muset zapojit do shánění potravy také.
Z online sledování je vidět, že jídelníček kalousů tvoří zatím výhradně drobní hlodavci – hraboši polní a myšice. Pokud by se jich nedostávalo v dostatečném množství, musí kalousi lovit i náhradní kořist. Tu tvoří v časech nouze např. mladí potkani, mláďata ptáků i chrousti. Kalousi se díky svému zaměření na drobné hlodavce významně podílí na snižování jejich stavů a fungují jako biologická ochrana polních kultur.
Mláďata zůstanou v kamerové budce jen do konce května, poté ji ještě ne zcela vzletná opustí a budou posedávat v okolí. Rodiče je budou dokrmovat ještě další dva až tři týdny, dokud nebudou schopna samostatného života.
Realizaci přímého přenosu z hnízdění kalousů ušatých podpořil národní program Českého svazu ochránců přírody Ochrana biodiverzity. Generálním partnerem tohoto programu jsou Lesy České republiky, s. p. Program je dále podporován Ministerstvem životního prostředí ČR, Ministerstvem zemědělství ČR, Nadačním fondem Veolia a Nadací Ivana Dejmala. Dalšími partnery projektu jsou Biosférická rezervace Dolní Morava, o.p.s., ASIO New, spol. s r. o. a Nordic Telecom, který zajišťuje bezdrátový datový přenos.
Záběry z hnízdění je možné shlédnout na odkazu www.budkyonline.cz.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
https://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/sovy-breclavsko-hnizdeni-online-kalous-usaty-kamery-ochranci-mladata-2025.html