http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-svedsku-zacal-pres-protesty-dalsi-lov-na-vlky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Ve Švédsku začal přes protesty další lov vlků

2.1.2016 10:40 | STOCKHOLM (ČTK)
Ochránci zvířat ve Švédsku ale požadují striktní dodržování evropské legislativy na ochranu vlků. Zatímco úřady chtěly nyní nechat zastřelit až 46 zvířat, ochránci u místních soudů prosadili, že se jich smí zabít maximálně 14
Ochránci zvířat ve Švédsku ale požadují striktní dodržování evropské legislativy na ochranu vlků. Zatímco úřady chtěly nyní nechat zastřelit až 46 zvířat, ochránci u místních soudů prosadili, že se jich smí zabít maximálně 14
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Přes protesty ochránců zvířat začal dnes ve Švédsku další lov vlků, uvedla agentura AFP. Z rozhodnutí soudu se jich ale smí do konce honu 15. února zabít jen 14, zatímco úřady počítaly jako v minulosti se zastřelením 46 vlků. Evropská legislativa chrání tyto šelmy, ale podle švédských úřadů v zemi hrozí jejich přemnožení.
 

Poté, co ve Švédsku půl století platil zákaz zabíjení vlků, se v letech 2010, 2011 a 2015 uskutečnily nové lovy, vždy s cílem zabít až 46 vlků. Tento druh byl v 70. letech 20. století označen ve Švédsku za vyhynulý, ale nyní je jich zde podle úřadů více než 400 a tento počet by se pomocí lovu měl udržovat.

Ochránci zvířat ve Švédsku ale požadují striktní dodržování evropské legislativy na ochranu vlků. Zatímco úřady chtěly nyní nechat zastřelit až 46 zvířat, ochránci u místních soudů prosadili, že se jich smí zabít maximálně 14. O osudu lovů na vlky v dalších letech ve Švédsku by měl v dohledné době podle agentury AFP rozhodnout tamní nejvyšší soud.

V českých zemích byli vlci vyhubeni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech ze sousedního Slovenska, Polska a Německa. Vlci jsou pro krajinu důležití a v ČR chráněni. Jsou výborní lovci, a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, jeleny a srnce. Za případné škody, které vlci způsobí na domácím zvířectvu, mohou hospodáři žádat úřady o finanční kompenzaci.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Příběhy české přírody
   

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist