http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-uchovavaji-dna-a-bunky-zvirat-pro-pripad-jejich-vyhynuti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Vědci uchovávají DNA a buňky zvířat pro případ jejich vyhynutí

29.11.2015 01:54 | NOTTINGHAM (Británie) (ČTK)
Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) tvrdí, že vyhynutí vážně hrozí 41 procentům druhů obojživelníků a 26 procentům druhů savců. Jde například o sibiřského tygra
Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) tvrdí, že vyhynutí vážně hrozí 41 procentům druhů obojživelníků a 26 procentům druhů savců. Jde například o sibiřského tygra
Foto | S. Taheri / Wikimedia Commons
K novodobé Noemově arše je přirovnáván britský projekt s názvem Frozen Ark, jehož účastníci sbírají a uchovávají DNA a buňky ohrožených živočišných druhů. Od jeho vzniku před více než deseti lety na Nottinghamské univerzitě se do něj zapojily desítky zoologických zahrad a dalších partnerů. Celkem už shromáždili a zamrazili na 48 000 vzorků patřících asi 5500 druhům zvířat, kterým hrozí vyhynutí v důsledku lidské činnosti či změn klimatu, řekl britský profesor John Armour.
 

"Někteří považují naše počínání za poraženecké. Nejvíce nepřátelští vůči našemu projektu jsou takzvaní konzervátoři, podle nichž by se veškeré úsilí mělo zaměřit na záchranu ohrožených druhů," řekl agentuře AFP jiný z představitelů projektu Frozen Ark na Nottinghamské univerzitě profesor Ed Louis. Ujistil přitom, že jeho tým nenahrazuje zachránce zvířat, pouze nabízí formu zachování živočichů, pokud by v přírodě vyhynuli.

Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) tvrdí, že vyhynutí vážně hrozí 41 procentům druhů obojživelníků a 26 procentům druhů savců. Jde například o sibiřského tygra, jehož stovky vzorků Nottinghamská univerzita také zamrazila na minus 80 stupňů Celsia.

Získané a uchované vzorky by v budoucnu mohly být použity k vytvoření zmizelého organismu. "Někteří lidé nám vyčítají, že se pokládáme za Boha. Na to systematicky odpovídám, že je na příštích generacích, aby rozhodly, až budou k dispozici potřebné postupy a technologie. Když nic neuchováme, nebudeme mít ani na výběr," dodala britská vědkyně Ann Clarkeová, která projekt iniciovala.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist