Vídeň využívá dešťovou vodu jako přírodní klimatizaci
Okolo celého bytového komplexu je vybudován systém žlábků, který zachycuje dešťovou vodu, která je vedena do zásobníků. Cílem je, aby voda v bytovém komplexu zůstala co nejdéle. Soustava má za úkol v horkých letních měsících držet vodu v bezprostřední blízkosti bytového komplexu a přispívat k jejímu vlhčímu prostředí tak, aby působila jako přírodní klimatizace.
"Klima, které zde pak vzniká, je příjemnější a samozřejmě i vlhčí, než jaké by zde bylo za normálních okolností. Vzniká díky odpařování vody studenější prostředí. Klima je pro všechny pak příjemnější," popisuje cíl přírodní klimatizace vedoucí projektu Oliver Vollgruber. Projekt byl realizován v bytových domech ve vídeňské Donaustadt a obdržel Ekologickou cenu města Vídně za rok 2017.
S dešťovou vodou se pracuje už na střechách domu. Zde je vybudován vícevrstvý systém pro zadržování vody. Jedna vrstva je tvořena jemným štěrkem a rostlinami, které vodu zadržují. Pod touto vrstvou se nachází speciální zadržovací vrstva, která svou strukturou připomíná plato od vajíček a která vodu propouští jen velmi pomalu do okapů. Okapy pak přebytečnou vodu odvedou do žlábků a do zásobníků.
Čím pomaleji tento proces probíhá, tím lépe, neboť dochází k ochlazování vypařováním. V poslední fázi je umožněno vodě vsáknout se do země a do spodních vod.
Přečtěte si článek Dánskou Kodaň opakovaně vyplavily přívalové deště. A tak se město mění. Možná by vás mohl zaujmout článek Cenu za dokonalé využívání dešťové vody na zahradě získal Jaroslav Suda
reklama