http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-rozhodla-o-zvyseni-cile-spotreby-zelene-energie-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Vláda rozhodla o zvýšení cíle spotřeby zelené energie v ČR

27.1.2016 11:15 | PRAHA (ČTK)
Ministerstvo v předkládací zprávě dále uvádí, že plán i nadále počítá s provozní podporou malých vodních elektráren a výroben tepla využívajících obnovitelné zdroje. Umožní také zavést novou podporu pro teplo z výroben s instalovaným elektrickým výkonem do 500 kW, které využívají bioplyn vznikající například z hnojiv
Ministerstvo v předkládací zprávě dále uvádí, že plán i nadále počítá s provozní podporou malých vodních elektráren a výroben tepla využívajících obnovitelné zdroje. Umožní také zavést novou podporu pro teplo z výroben s instalovaným elektrickým výkonem do 500 kW, které využívají bioplyn vznikající například z hnojiv
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vláda rozhodla o zvýšení cíle spotřeby zelené energie v ČR v roce 2020 na 15,3 procenta. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). S navýšením počítá Národní akční plán ČR pro energii z obnovitelných zdrojů (OZE). Současný plán schválený vládou v roce 2012 předpokládal podíl 14 procent.
 

V předkládací zprávě materiálu ministerstvo průmyslu připomíná, že Evropská komise stanovila pro ČR pro rok 2020 podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě energie 13 procent. České plány tak tento závazek překonávají o více než dvě procenta.

Materiál se přesto nelíbí ekologickým aktivistům. Energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký již dříve uvedl, že plán obsahuje pro rozvoj OZE jen velmi nízké cíle, navíc neříká, jak jich bude dosaženo. Ministerstvo ale tvrdí, že podíl se zvyšuje kvůli tomu, že se proti dosud platnému plánu snížila výše spotřeby energie, s níž se pro rok 2020 počítá.

Ministerstvo v předkládací zprávě dále uvádí, že plán i nadále počítá s provozní podporou malých vodních elektráren a výroben tepla využívajících obnovitelné zdroje. Umožní také zavést novou podporu pro teplo z výroben s instalovaným elektrickým výkonem do 500 kW, které využívají bioplyn vznikající například z hnojiv.

Materiál naopak počítá se snížením plánovaného podílu energie z OZE na hrubé konečné spotřebě v dopravě. Ten má na konci desetiletí činit deset procent. V současnosti platný plán počítal s podílem o 0,8 procenta vyšším. Důvodem jsou podle ministerstva legislativní nejistoty ohledně daňového zvýhodnění biopaliv.

Do připomínkového řízení ministerstvo původně vložilo dokument, podle kterého měl podíl OZE na hrubé spotřebě energie v ČR v roce 2020 činit dokonce 15,9 procenta a podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě v dopravě měl zůstat ve výši 10,8 procenta. Na základě připomínek byl ale dokument upraven.

Podle dat Energetického regulačního úřadu činila v roce 2014 v Česku hrubá spotřeba elektřiny, která počítá i s elektřinou spotřebovanou při výrobě a se ztrátami v sítích a přečerpávacích vodních elektrárnách, asi 70 terawatthodin. Podíl OZE činil 13,17 procenta.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (3)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

27.1.2016 12:42
Aneb hrabivá zelená pracka v peněžence každého občana
Odpovědět
Katka Linke

Katka Linke

27.1.2016 16:57
15,3 % aneb jak jsme malí.
Jen zateplováním a výměnou kotlů dojde ke snížení spotřeby energie. Rozvojem střešní fotovoltaiky domácností se zvýší výroba z OZE. to by bylo, aby se to neprotnulo.
Ale vlastně alespoň že kape. Doufejme také, že místo Temelína 3 postaví velkou baterii pro akumulaci přebytků denního výkonu a bude vyhráno. Jinak tu Čínu přeci nedoženeme.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

29.1.2016 11:09
Co takhle paní Katko přestat snít a seznámit se skutečností.
Odpovědět
reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist