https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlci-a-rysi-hlidky-jdou-do-18-sezony-a-hledaji-nove-dobrovolniky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlčí a Rysí hlídky jdou do 18 sezony. A hledají nové dobrovolníky

10.8.2017 09:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Získané znalosti noví dobrovolníci budou moci dále uplatňovat zejména v zimním období, kdy Hnutí DUHA každý víkend organizuje několik akcí zaměřených na monitoring a ochranu velkých šelem.
Získané znalosti noví dobrovolníci budou moci dále uplatňovat zejména v zimním období, kdy Hnutí DUHA každý víkend organizuje několik akcí zaměřených na monitoring a ochranu velkých šelem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Šelmy.cz
Hnutí DUHA hledá nové důkazy o dalším rozmnožování vlků v Podbezdězí, na Broumovsku, v Krušných horách, ale i v dalších částech České republiky. A chce je najít s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek a ve spolupráci se zoology správ chráněných krajinných oblastí. V září se k nim mohou přidat noví účastníci víkendových úvodních školení zaměřených na ochranu a monitoring velkých šelem. Registrace probíhá na webových stránkách www.selmy.cz.
 

Vlčí a Rysí hlídky jdou letos do osmnácté sezony. Pro nové zájemce o účast v hlídkách je naplánováno šest školení, kde dostanou informace ze života velkých šelem, základní poznatky k terénnímu monitoringu či přednášky českých i zahraničních odborníků z Hnutí DUHA, Správ chráněných krajinných oblastí nebo dalších odborných institucí zabývajících se velkými šelmami.

Odborníci na monitoring velkých šelem z Hnutí DUHA provedou nováčky také praktickou částí školení přímo v terénu. Ti si tak nově nabyté poznatky o životě velkých šelem a jejich monitoringu mohou ihned ověřit v praxi. Program víkendových odborných školení bude dále doplněn promítáním tematických dokumentárních filmů i záběrů z fotopastí, které zachycují život velkých šelem v jejich přirozeném prostředí.

Vlčí hlídka v terénu.
Vlčí hlídka v terénu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Šelmy.cz

Získané znalosti noví dobrovolníci budou moci dále uplatňovat zejména v zimním období, kdy Hnutí DUHA každý víkend organizuje několik akcí zaměřených na monitoring a ochranu velkých šelem. Dobrovolníci při pravidelném procházení terénu zaznamenávají nalezené pobytové znaky velkých šelem (např. stopy, trus), odebírají vzorky pro DNA a potravní analýzy, ale také na vhodná místa umisťují fotopasti. Kromě pobytových znaků velkých šelem dále zaznamenávají údaje o přítomnosti dalších chráněných druhů, například vydry říční, tetřeva hlušce nebo jeřábka lesního.

Důležitou náplní práce Vlčích a Rysích hlídek je i osvěta a šíření objektivních informací o velkých šelmách mezi místními obyvateli, turisty, chovateli hospodářských zvířat, lesníky a myslivci. Právě tolerance těchto skupin obyvatel k přítomnosti velkých šelem je podle Hnutí DUHA velmi důležitá pro jejich přežití u nás.

Vlčí a Rysí hlídky také fungují jako prevence pytláctví, kdy svou přítomností v terénu odrazují potenciální lovce. Členové hlídek se vydávají do míst, ve kterých jsou velké šelmy v ohrožení, pátrají po známkách pytláctví a upozorňují na přítomnost masitých újedí, u nichž existuje velké riziko nelegálního zástřelu velké šelmy.

Podle posledních odhadů ze zimy žijí v České republice minimálně tři smečky (v Podbezdězí, na Broumovsku, v Krušných horách), jeden vlčí pár na Šumavě a samostatně se pohybující vlci v Beskydech a v Bílých Karpatech. Experti dále odhadují, že v širším okolí Šumavy a Pošumaví (včetně navazujících oblastí v Německu a Rakousku) má domov 60–80 dospělých rysů; zhruba deset velkých kočkovitých šelem se pohybuje v Beskydech a Javorníkách. Medvěd se vyskytuje hlavně na moravsko-slovenském pomezí v Javorníkách.

V letošním roce zaznamenaly fotopasti Hnutí DUHA a Agentury ochrany přírody a krajiny hned několik zajímavých záběrů. Mezi ty nejzajímavější určitě patří videozáznam kočky divoké v Pošumaví, další rozmnožování vlčí smečky na Dokesku nebo také důkazy o přítomnosti vlka v Krušných horách.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist