http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysledek-klimaticke-konference-je-podle-odborniku-pro-cesko-velky-zavazek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Výsledek klimatické konference je podle odborníků pro Česko velký závazek

14.12.2015 02:25 | PRAHA (ČTK)
Experti Klimatické koalice v ČR vidí ale zásadní nedostatek v tom, že chybí konkrétní kroky, které povedou k potřebnému snížení globálních emisí skleníkových plynů do poloviny století. Na obrázku akce Greenpeace pořádané v průběhu konání pařížské konference
Experti Klimatické koalice v ČR vidí ale zásadní nedostatek v tom, že chybí konkrétní kroky, které povedou k potřebnému snížení globálních emisí skleníkových plynů do poloviny století. Na obrázku akce Greenpeace pořádané v průběhu konání pařížské konference
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Greenpeace
Výsledek pařížské konference OSN o ochraně klimatu je velkým závazkem pro Českou republiku. Podle vědců a ekologů by vláda měla co nejdříve schválit antifosilní zákon a prosadit jej v Parlamentu. Ještě více by se měly podporovat domácí obnovitelné zdroje a začít odstavovat uhelné elektrárny. Pařížská dohoda je podle expertů příležitostí pro rozvoj nových technologií, inovací a podnikání. Je ale potřeba postupovat rychle, politici i národ mají brát výsledek konference a její závazky vážně, shodli se experti.
 

ČR by měla podle profesora ekologie Bedřicha Moldana učinit jakýsi vnitřní obrat. "V efektivitě využívání energie zatím naprosto zaostáváme. Aby prostě zejména ministerstvo průmyslu se na to zaměřilo a ne, aby pan (ministr) Mládek pořád dával návrhy na prolomení limitů (těžby uhlí). Vláda nějak na tyto výzvy příliš neslyší," řekl ČTK Moldan, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí na Univerzitě Karlově.

"Vláda musí odepsat všechny zásoby uhlí a přijmout antifosilní zákon. Zemní plyn a ropu snížit alespoň na třetinu do roku 2030," reagoval fyzik Jan Hollan z Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Poukázal na prohlášení světových vědců, aby do roku 2030 Evropská unie přestala používat fosilní paliva. Těžko si ale lze podle něj představit, že toho ČR docílí, může se o to však pokusit.

Ministerstvo životního prostředí podle mluvčí Petry Roubíčkové antifosilní zákon podporuje, materiál již projednala tripartita. "Předpokládáme, že se po Novém roce dostane na program schůze vlády," řekla dnes ČTK. ČR v současnosti produkuje přibližně 12 tun emisí oxidu uhličitého (CO2) ekvivalentu na osobu ročně, cílem podle ministra Richarda Brabce je toto číslo výrazně snížit a přiblížit se průměru EU, což je sedm tun CO2 ekvivalentu na obyvatele. Vláda podle Brabce chystá řadu opatření vedoucích ke snížení emisí skleníkových plynů.

"Mezi ně patří například snižování emisí díky programu zateplování domů v programu Nová zelená úsporám, snižování emisí v dopravě díky podpoře čistých technologií, postupné uzavírání hnědouhelných elektráren, které dosluhují, přechod energetiky na vyšší využití jádra a obnovitelných zdrojů energie nebo decentralizované zdroje v domácnostech, například malé solární elektrárny," uvedl ministr.

Ze schválené klimatické dohody vyplývá, že se má lidstvo v tomto století zbavit závislosti na fosilních palivech, směřovat k zastavení růstu globální teploty optimálně na hranici 1,5 stupně Celsia a nepřekročit hranici dvou stupňů. "Posun konference je v tom, že se globální změny klimatu stávají celosvětovým statkem a všichni se k tomu stavějí čelem," ohodnotil ředitel Centra výzkumu globální změny Michal V. Marek.

Experti Klimatické koalice v ČR vidí ale zásadní nedostatek v tom, že chybí konkrétní kroky, které povedou k potřebnému snížení globálních emisí skleníkových plynů do poloviny století. Jednotlivé státy budou muset přijmout zákony a strategie pro dostatečné snížení emisí, uvedli dnes. Aktuální závazky, včetně těch, co předložily EU a ČR, by prý nestačily ani na splnění cíle dvou stupňů Celsia.

Podle analytika z nezávislého centra Glopolis Vojtěcha Koteckého je smlouva nakonec lepší, než optimisté předvídali před dvěma týdny, natož pak před dvěma lety. "Aby se neproměnila v kus papíru, musí po ní následovat praktické domácí programy, které skoncují s plýtváním fosilními palivy a rozhýbou čisté inovace. A to včetně Česka," řekl Kotecký. Odpovědnost podle jeho kolegy, analytika Františka Marčíka teď leží na vládách jednotlivých států

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Šárka Mrázová
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (3)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

14.12.2015 08:14
Jen doufám, že to "vědci a ekologové" zaplatí ze svého a přestanou pro své zelené idee "dojit" ostatní občany
Odpovědět
KP

Karel Padevet

14.12.2015 08:16
Jen doufám, že to "vědci a ekologové" zaplatí ze svého a přestanou pro své zelené idee "dojit" ostatní občany
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

15.12.2015 08:33
Ani komunisti nebyli, tak sebevědomí, že by určovali teplotu zeměkoule na desítky let dopředu. Oni si troufli jen na poroučení větru a dešti.
Doufám, že ředitel Centra výzkumu globální změny Michal V. Marek, toto pařížské usnesení, také nezapomene sdělit slunci, oceánům, a jiným důležitým subjektům, aby se naplnily cíle Paříže.
Odpovědět
reklama
Příběhy české přírody
   

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist