http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeme-eu-se-shodly-jak-po-roce-2020-snizovat-nektere-emise
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Země EU se shodly, jak po roce 2020 snižovat některé emise

18.12.2015 09:22 | BRUSEL (ČTK)
Česká republika už se zavázala snížit emise u prachových částic od roku 2020 o 16 procent proti úrovni z roku 2005. Od roku 2030 o procent 60
Česká republika už se zavázala snížit emise u prachových částic od roku 2020 o 16 procent proti úrovni z roku 2005. Od roku 2030 o procent 60
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Členské země EU se shodly na způsobu, jak budou postupovat při snižování emisí mezi lety 2020 a 2029 a po roce 2030. ČTK a Českému rozhlasu to v Bruselu řekl náměstek českého ministra životního prostředí Vladislav Smrž.
 

"Je to velmi důležité i pro nás, kdy zhruba 50 procent znečištění jemných částic, které způsobují rakovinu, je způsobeno dálkovým přenosem znečištění z ostatních států," připomněl náměstek. Návrh z dílny Evropské komise stanoví národní závazky ke snížení čtyř znečišťujících látek. Členské země potvrdily, že by se měl týkat také jemných prachových částic. Metan, se kterým ve svém návrhu počítala Evropská komise, ale nakonec země z návrhu vyjmuly. Zahrnut totiž má být do připravovaných opatření souvisejících s omezováním skleníkových plynů.

Česká republika už se podle Smrže zavázala snížit emise u prachových částic od roku 2020 o 16 procent proti úrovni z roku 2005. Od roku 2030 o procent 60. "To si myslím, že je významné," podotkl náměstek.

Se snižováním už počítá vládou několik týdnů přijatý příslušný národní plán. "Je tam celá řada opatření, které k tomu přispívají. Když budu úplně konkrétní, tak jedno z opatření jsou právě rozjížděné kotlíkové dotace," připomněl Smrž. Lokální topeniště jsou v současnosti právě jedním z významných způsobů, jak se jemné prachové částice do ovzduší dostávají.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Příběhy české přírody
   

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist