http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brabec-da-na-sucho-dalsi-tri-miliardy-predlozi-i-akcni-plan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Brabec dá na sucho další tři miliardy, předloží i akční plán

25.9.2016 14:31 | PRAHA (ČTK)
ČR má podle něj problém zejména udržet vodu v lesní a zemědělské půdě, které jsou poškozeny erozí. Poznamenal, že existují už desítky opatření, které by měly půdě a lepšímu vsakování vody pomoci, třeba zakládání remízků, mokřadů i využívání dešťové vody
ČR má podle něj problém zejména udržet vodu v lesní a zemědělské půdě, které jsou poškozeny erozí. Poznamenal, že existují už desítky opatření, které by měly půdě a lepšímu vsakování vody pomoci, třeba zakládání remízků, mokřadů i využívání dešťové vody
Foto | Victor Ranedo / Ekolist.cz
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce na boj proti suchu do konce roku dát další tři miliardy korun. Možnosti jejich čerpání vyhlásí prostřednictvím výzev. Brabec to řekl v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Od roku 2014 se na sucho podle ministra z evropských fondů již tři miliardy korun vydaly. Brabec také chce do konce roku předložit vládě Národní akční plán adaptace na změnu klimatu, který bude obsahovat 400 úkolů, které by měly pomoci zmírnit dopady klimatických změn v ČR.
 

"Problém je udržet v České republice vodu, kdy my, jak víme, jsme střecha Evropy, všechna voda odtud odtéká, žádná nepřitéká. Máme pouze srážkovou vodu. Hlavním úkolem je tady udržet vodu," řekl Brabec.

ČR má podle něj problém zejména udržet vodu v lesní a zemědělské půdě, které jsou poškozeny erozí. Poznamenal, že existují už desítky opatření, které by měly půdě a lepšímu vsakování vody pomoci, třeba zakládání remízků, mokřadů i využívání dešťové vody.

Chystaný akční plán vychází z takzvané Adaptační strategie, kterou vláda loni v říjnu schválila, má zmírnit dopady změny klimatu. Akční plán obsahuje podle Brabce několik stovek úkolů včetně časového harmonogramu.

"Zamrazí mě, když se dozvím, že státní správa má před sebou 400 úkolů, co dělat se suchem. To je naprosto šílená záležitost. Kolegové ale 400 úkolů rozdali mezi experty, aby vybrali jeden. A ti vybrali péči o půdu. To je to, nač se máme soustředit," řekl v televizní diskusi geolog a klimatolog Václav Cílek. Zemědělská a lesní půda byla podle Cílka v ČR ničena od konce druhé světové války, což souviselo s jejím přechodem ze soukromého do veřejného vlastnictví.

MŽP podle Brabce také pracuje na projektu, který podpoří zadržování dešťové vody. "Uvažujeme, že bychom v suchých oblastech motivovali lidi, aby si třeba dávali na zahrady nádrže na dešťovou vodu," řekl. Součástí programu bude i dotace na stavební úpravy, které by umožnily využití takzvané šedé vody.

V srpnu MŽP stáhlo z vládního jednání novelu zákona o vodách, která měla zdražit poplatky za čerpání podzemní vody, podle kritiků až o 17 procent. Brabec dnes řekl, že byl záměr "brutálně politicky zneužit" před volbami. "Dobojováno není. Já si prostě myslím, že není nadále možné, aby podzemní voda, která je čistší a kvalitnější a měla by sloužit jako určitá rezerva, byla třikrát až čtyřikrát levnější než voda povrchová," konstatoval. V tomto volebním období se Brabec k návrhu nevrátí.

Součástí akčního plánu je také podle Brabce takzvaná protierozní vyhláška. Platit by měla od začátku roku. Naváže na novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu a zavede přísnější podmínky včetně vysokých sankcí. MŽP vyhlášku připravuje s ministerstvem zemědělství, oba resorty také řeší změnu lesního zákona. Má umožnit rychlejší druhovou obnovu lesa, aby v ČR už nepřevažovaly smrkové monokultury.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist