http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-plzne-se-vratili-sokoli-ochranci-prirody-doufaji-ze-zahnizdi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Do Plzně se vrátili sokoli, ochránci přírody doufají, že zahnízdí

30.11.2015 03:09 | PLZEŇ (ČTK)
Pár u hnízdní budky (30.05.2015 fotopast areál PE Škoda)
Pár u hnízdní budky (30.05.2015 fotopast areál PE Škoda)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
Na nebe nad Plzní se letos vrátili sokoli stěhovaví. Ochránci přírody, kteří v minulých víc než deseti letech zahlédli tyto chráněné dravce v Plzni jen občas, je letos pravidelně pozorovali v průmyslové části města. Na dva tovární komíny proto umístili v únoru budky a doufají, že příští rok by zde mohli dravci zahnízdit a vyvést mladé. ČTK to řekl David Melichar z Českého svazu ochránců přírody.
 

V centru Plzně sokoli hnízdili už v letech 1998 až 2001. Uměle vypuštěná samice se usadila se samcem z volné přírody nejdřív na výškové budově Bohemie a pak třikrát přímo na věži kostela sv. Bartoloměje na náměstí. Poté ale z města zmizeli a pravidelně byli k vidění až letos v zimě. "Oblíbili si komíny v areálu bývalých Škodových závodů a také dominantní komín teplárny," uvedl Melichar. S finanční pomocí obou firem, kterým komíny patří, instalovali ochránci přírody speciální budky, které mohou sokolům poskytnout bezpečné a úspěšné hnízdění. Na komíně Plzeňské energetiky ve škodováckém areálu je budka ve výšce 87 metrů, na komíně Plzeňské teplárenské ve výšce 130 metrů. I když oba komíny jsou plně v provozu, dravcům se v jejich okolí líbí. Ve škodováckém areálu se celý rok zdržoval kolem budky pár sokolů, v teplárně zřejmě samice.

Sokol patří mezi druhy, které byly téměř vyhubeny, vinu na tom měly zejména látky s obsahem DDT. Ještě v 50. letech 20. století byli poměrně běžní, během následujících desetiletí ale z přírody téměř vymizeli v Česku, v Evropě i v Severní Americe. Mezi kriticky ohroženými druhy však představují ojedinělou výjimku, neboť dramatický úbytek se podařilo zastavit a dnes se evropská populace sokolů těší poměrně dobré kondici, řekl Melichar.

V ČR podle něj hnízdilo loni 77 párů sokola stěhovavého. To je zřejmě už víc, než kolik jich podle odhadů hnízdilo v tuzemsku před kolapsem populace. Sokol sice preferuje dutiny a římsy ve stěnách skal, část sokolů stále častěji využívá k hnízdění průmyslové stavby. Komíny, chladící věže elektráren, věže kostelů a podobné stavby v urbanizovaném prostředí jim totiž nabízejí snadnou a dostupnou potravu i hnízdní příležitosti. Například loni hnízdili jen v Praze dva páry sokolů na komínech.

Úspěšnou sezonu měli letos i sokoli na Šumavě. Na české straně Šumavy má hnízda sedm párů, letos všechny zahnízdily a z většiny hnízd také vyvedly mladé. Hnízdění nebylo úspěšné jen asi na dvou hnízdech, na zbývajících sokoli vyvedli osm mláďat, řekl už dříve ČTK ornitolog správy šumavského národního parku Tomáš Lorenc.


Lada Pešková
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist