Hnutí DUHA hledá 1000 hektarů pro divokou přírodu
Plochy ponechané čistě přírodě dnes v České republice zaujímají 0,3 % celkové plochy státu. Hnutí DUHA to chce změnit a tuto plochu zdesetinásobit. Proto spolu s odborníky v tomto roce vytipuje nejvhodnější místa, kde by se mohla bez zásahů člověka vyvíjet divoká příroda. Divočině ponechané místo by ale mělo být otevřené turistům: jim by nabídlo podle hnutí unikátní zážitky a turistika zase místním obyvatelům finance. V příštím roce se ochránci přírody chystají představit vybraná místa v populárně-naučné publikaci.
Území s divokou přírodou jsou klíčovou podmínkou pro život mnoha vzácných rostlin a živočichů, například do Česka se navracejících rysů či vlků."V Evropě s výjimkou Ruska, Běloruska a Ukrajiny dnes žije okolo dvanácti tisíc vlků. V České republice zatím najdeme jen několik zvířat, ale věříme, že lepší legislativní ochrana a pozitivní postoje veřejnosti návrat šelem usnadní," říká Miroslav Kutal, expert na ochranu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc. Připomíná, že loni se smečka vlků usadila v Máchově kraji, letos se vlk objevil na Šumavě a dlouhodobě se vlci snaží zdomácnět v Beskydech. "Považujeme proto za důležité, aby se veřejnost dozvídala o velkých šelmách co nejvíc objektivních informací a mohla se aktivně zapojovat do jejich ochrany," dodává.
Stejně jako jinde na Zemi i v ČR stojí za ubýváním rostlinných a živočišných druhů podle ekologů především rozrůstající se zástavba, intenzivní zemědělství a kácení přirozených lesů. V ČR je 2 653 tisíc hektarů lesa, 2 200 chráněných míst a 4 893 druhů rostlin. Ale také denně ztrácíme nerozumnou výstavbou 24 hektarů půdy, připomíná Hnutí DUHA.
V rámci projektu nabídne Hnutí DUHA lidem také řadu aktivit, kterými mohou sami přispět ochraně přírodní rozmanitosti. V létě 2015 uspořádá sedm turnusů Týdnů pro divočinu, na kterých bude více než stovka dobrovolníků pomáhat chránit přírodu v národních parcích a chráněných krajinných oblastech. Pokračovat bude i monitoring velkých šelem v Beskydech, Jeseníkách a na Šumavě. Do rysích a vlčích hlídek se podle Hnutí DUHA letos zapojí 515 dobrovolníků.
Českou divočinu bude ekologická organizace veřejnosti představovat na hudebních festivalech, stáncích v Praze a Moravském krasu. Uvede také nový dokumentární film o divokých šelmách Causa Carnivora.
Na novém projektu se kromě Hnutá DUHA podílí Masarykova univerzita, ekologické vzdělávací centrum Lipka v Brně, Hnutí DUHA Olomouc a Norská společnost pro ochranu přírody.
reklama