I kosatky si užívají lázně. Plují za nimi 5 tisíc kilometrů
Vědci Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) pomocí satelitu sledovali vybrané kosatky. Ty se vydaly na 5 tisíc kilometrů dlouhý výlet z Antarktidy na jih Brazílie a zpátky. A výlet to byl vysloveně na otočku, protože na cestě strávily jen 42 dní. Na základě pozorování pak přišli vědci s novým vysvětlením migrace dravých kosatek.
Jejich tělo je po delším pobytu v severských vodách výrazně pokryté žlutavým nárostem řas a rozsivek, které velrybám poškozují pokožku. „Kosatky putují na jih tak rychle, přímou a nejkratší cestou, že je skoro nepravděpodobné si myslet, že hledají potravu nebo budou rodit,“ říká John Durban, ekolog NOAA z kalifornské základny v La Jolla. „Věříme, že tento výlet do jižních moří vykonávají kvůli regeneraci své pokožky, protože v teplých jižních vodách mají menší tepelné ztráty.“ Po návratu zpátky na sever je patrné, že se kosatky nánosů parazitů zbavily.
Žlutavý kabát na kůži přirostlých řas a rozsivek kosatky v teplých vodách skutečně rychle ztrácejí. Na vyvrácení či podporu své teorie označili výzkumníci tucet kosatek vysílačkami. Pět z nich se záhy vydalo na jih, kde pluly konstantní rychlostí, jež nenaznačovala mimořádné události jako porod nebo krmení. „Dopluly na kraj tropického moře nejvyšší rychlostí, chvilku tam pobyly, a než začala na severu zima, pluly nazpět,“ říká Robert Pitman, spoluautor studie. „Tohle chování v ničem nepřipomíná naše znalosti o velrybích výpravách za potravou či porodem mláďat.“
Článek byl uveřejněn 26. 10. 2011 na serveru ScienceDaily pod názvem „Antarctic Killer Whales May Seek Spa-Like Relief in the Tropics“.
reklama