Jak vypadají volební programy pohledem ochránců přírody? Vybrat se dá
Jednoznačně nejkomplexnější a nejkonkrétnější programy pro ekologickou reformu ekonomiky, zdravější životní prostředí a lepší ochranu divoké přírody mají podle Hnutí DUHA a Zeleného kruhu Strana zelených a s malými nedostatky také TO P09.
Velmi dobrý ekologický program mají také Piráti. Průměrné jsou programy ČSSD a KDU-ČSL.
ANO přináší řadu dobrých nápadů, které však shazuje návrhem na zrušení samostatného ministerstva životního prostředí. „Nebyla by tak instituce, která by tyto nápady realizovala,“ komentuje to Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.
Velmi slabé jsou programy KSČM a STAN, byť stále lepší než ODS, SSO či SPD. Programy ODS a Strany svobodných občanů podle Hnutí DUHA a Zeleného kruhu nejvíce zhoršují prostředí pro život lidí a oslabují ochranu přírody. SPD se tématu životního prostředí nevěnuje vůbec.
Co kdo zajímavého navrhuje?
Ve volebních programech se podle Daniela Vondrouše dá najít několik velmi zajímavých a propracovaných plánů, jak zlepšit prostředí pro náš život i lépe chránit přírodu a krajinu.
Například TOP09 představuje konkrétní plán pro vyčištění ovzduší a výrazné snížení závislosti na fosilních palivech. Navrhuje zavedení uhlíkové daně, která po vzoru progresivních zemí EU napraví systém obchodování s emisními povolenkami a navíc nově zpoplatní i škodlivé pálení uhlí v domácnostech. Sociální dopady řeší dobře rozšířením kotlíkových dotací tak, aby na ně dosáhly i chudé domácnosti. Také chce prosadit závazný plán pro ukončení výroby elektřiny a tepla z uhlí do roku 2035.
ČSSD navrhuje rozšířit kotlíkové dotace tak, aby na ně dosáhly i chudé domácnosti. V dlouhodobém programu zároveň navrhuje zdanění fosilních paliv, které by motivovalo k výměně zastaralého vytápění špinícího ovzduší.
Konkrétní plány proti fosilní závislosti představili také Piráti a Strana zelených. ANO se jednoznačně staví za zachování limitů těžby hnědého uhlí. Zároveň chce útlum uhelných elektráren (byť nenavrhuje konkrétní řešení).
Jak se do lesa volá…
ČSSD slibuje ambiciózní reformu pro ozdravení českých lesů. „Prosadíme nový přístup k péči o lesy, které budou silnější a odolnější díky návratu k původnímu druhovému složení. Změníme obchodní model státních lesů, aby více odpovídal jejich významu pro přírodu i venkovské oblasti a vedl také k vyšším výnosům pro stát,“ stojí v programu.
Strana zelených navrhuje řešit špatný zdravotní stav lesů zavedením certifikace FSC. TOP09 navrhuje propracovanou reformu lesního hospodaření a navrhuje konkrétní opatření - novelu lesního zákona a zavedení certifikátu FSC u státních lesů - které by zaručily ozdravení lesů a udržitelné hospodaření.
ANO, ale ne
Nejdestruktivnější návrh podle ekologických aktivistů představilo hnutí ANO. „Hnutí podrývá většinu ekologických řešení ve svém programu návrhem na zrušení samostatného ministerstva životního prostředí,“ říká Daniel Vondrouš. To by podle něho ohrozilo zejména ochranu přírody a krajiny se zdravými lesy i půdou a dostatkem vody. Zmizel by ale také úřad, který například chrání lidi před smogem či toxickým znečištěním. Přitom vznik ministerstva životního prostředí s jeho nezávislými kompetencemi byl jedním ze základních výdobytků demokratických změn hned po listopadu 1989,“ připomíná Vondrouš.
Aktivisté upozorňují na to, že když strany lákají své voliče, jsou ochotné předložit lákavé sliby. Faktická politika se však odehrává při jednotlivých hlasováních. Podle Daniela Vondrouše dlouhodobě ve sněmovně hlasuje nejzeleněji TOP 09.
To, jak která parlamentní strana hlasovala v letech 2010 až 2013, si můžete prohlédnout v Poslanecké rosničce. Analýza pozdějších hlasování není zpracovaná.
reklama