http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mesta-na-zdarsku-slibuji-za-lepsi-trideni-odpadu-pokles-poplatku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Města na Žďársku slibují za lepší třídění odpadu pokles poplatků

30.11.2016 13:10 | ŽĎÁR N. S. (ČTK)
Radnice ve Žďáru nad Sázavou a v Novém Městě na Moravě slibují svým obyvatelům, že jim za lepší třídění odpadků sníží roční poplatky za odpad. V Novém Městě podle nového motivačního programu platba klesne, pokud se objem odpadků v běžných popelnicích za rok sníží alespoň o pět procent. Ve Žďáru nad Sázavou se pilotní projekt bude nejprve týkat místní části Mělkovice, kde díky němu domácnosti ročně ušetří 150 korun na hlavu a budu platit 430 Kč.
 

Ve Žďáru nad Sázavou platí lidé za odpad roční poplatek 580 Kč na osobu, v porovnání pěti největších měst Vysočiny nejnižší částku. Starosta Zdeněk Navrátil (Žďár-živé město) řekl, že městský odbor komunálních služeb navrhoval zvýšení této platby. "Ale my říkáme, pojďme motivovat, ať lidé víc třídí," uvedl.

Návrh místní vyhlášky s růstem poplatku příští rok nepočítá. Zároveň se město chystá spustit pilotní projekt Zelená osada, a to v Mělkovicích. Tamní domácnosti, jichž je asi 40, se dohodly na tom, že zlepší třídění, aby tam město nemuselo vyvážet popelnice se směsným odpadem každý týden, ale pouze jednou za 14 dní. Nebudou také potřebovat městský kontejner na biologický odpad, protože tento odpad zpracují doma. Nádoby na kompostování do každé domácnosti poskytne město.

Za uložení tuny směsného odpadu z popelnic na skládku platí radnice zhruba 1000 Kč a za zpracování stejného množství bioodpadu asi 300 Kč. Starosta podotkl, že motivační program je veden myšlenkou, že nejlevnější odpad je ten, který vůbec nevznikne. Vyhlášku obsahující sazbu poplatku za odpad budou žďárští zastupitelé schvalovat 15. prosince.

Obyvatelé Nového Města na Moravě budou v roce 2017 stejně jako letos platit za odpad 480 Kč na osobu. Pokud se ale objem nevytříděných odpadků z popelnic celkově sníží alespoň o pět procent, klesne v roce 2018 o pět procent také poplatek za odpad vybíraný radnicí. Starosta Michal Šmarda (ČSSD) uvedl, že je to pokus, jak se taková kolektivní odpovědnost osvědčí.

Motivační program už na Vysočině dříve zavedla krajská Jihlava. Lidé, kteří plní jeho podmínky, budou mít příští rok poplatek nižší o 75 Kč, zatímco jeho základní roční sazba činí 680 Kč na obyvatele.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Věra Stejskalová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist