http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-mozna-proveri-seznam-kotlu-pro-kotlikove-dotace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Ministerstvo možná prověří seznam kotlů pro kotlíkové dotace

26.1.2016 15:59 | PRAHA (ČTK)
Majitelé nevyhovujících kotlů by se mohli dostat později do problémů a případně i dotace vrátit
Majitelé nevyhovujících kotlů by se mohli dostat později do problémů a případně i dotace vrátit
V seznamu kotlů pro takzvané kotlíkové dotace se zřejmě vyskytly nevhodné výrobky. Asociace výrobců topenářské techniky nechala otestovat jeden z kotlů a zjistila, že nevyhovuje. Na problém upozornila minulý týden Česká televize. Ministerstvo životního prostředí se má se zástupci asociace kvůli tomu sejít v úterý a záležitost prověřit, řekla ČTK mluvčí úřadu Petra Roubíčková.
 

"Měli jsme ohlasy z odborné veřejnosti, která nás na to už dlouhodobě upozorňovala, že se tam mohou vyskytovat výrobky, které nejsou v pořádku. Přistoupili jsme proto k tomu, že jsme výrobek nechali ozkoušet na naše náklady ve státním Strojírenském zkušebním ústavu v Brně," řekl ČTK ředitel asociace Mojmír Krátký. Výrobce kotle má podle něj přitom deklarovat, že kotel patří do určité třídy a splňuje podmínky.

Kotlů na tuhá paliva je v oficiálním seznamu kolem tří stovek. Seznam registrovaných najdou lidé na stránkách Státního fondu životního prostředí. Jestli kotel je dobře zařazen ve třídě nebo není, nemůže laik posoudit sám. Nevyhovující výrobek se mohl v seznamu objevit proto, že už zhruba dva měsíce nemusí výrobce nechat kotel testovat v nezávislé zkušebně. Certifikáty si vystavuje sám díky evropské směrnici o ekodesignu, předtím musely mít výrobky certifikáty od nezávislé zkušebny.

"Zatím nám nebyly poskytnuty od zmíněné asociace žádné podklady ke zmíněnému případu, to znamená zatím jsme nemohli identifikovat, zda se jedná o problém, existuje-li vůbec," uvedla Roubíčková.

Majitelé nevyhovujících kotlů by se mohli dostat později do problémů a případně i dotace vrátit. "Pokud se zjistí, že dochází k nekalým praktikám ze strany výrobců nebo dodavatelů kotlů, nenecháme žadatele na holičkách," ujistila mluvčí ministerstva v České televizi.

V krajích je o výměnu starých kotlů velký zájem. Žádosti tento týden začaly přijímat krajské úřady v Ústeckém, Zlínském a Libereckém kraji. Fronty se stály dlouho před otevírací dobou. V Královéhradeckém kraji naopak příjem žádostí zastavili, lidé dotaci za 100 milionů korun po 14 dnech vyčerpali.

Žádosti o dotace už několik dní přijímají krajské úřady i ve Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji a na Vysočině. Naopak třeba v Pardubickém či Karlovarském kraji se na příjem žádostí teprve připravují.

V první vlně výzvy budou v celé zemi rozděleny na výměnu starých kotlů tři miliardy korun. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100.000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

26.1.2016 17:20
To si opět někdo dělá emisně-kotlíkovou legraci, nebo v horším případě podvod jako u aut? Jak to že není u tak vážné věci, s mld. náklady potřebný certifikát od certifikované zkušebny, něco jako STK u aut? Já vyhodím na příkaz státu velké peníze za státem doporučený "šunt"??? Takže opět úřednická nezodpovědnost a buzerace občanů? To je na žalobu.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

29.1.2016 11:12 Reaguje na Milan Milan
Pokud věříte v paternalismus a jeho schopnosti něco hlídat, tak Vás může omlouvat jen mládí.
Odpovědět
reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist