http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/myslivci-ci-rybari-se-boji-omezeni-nepuvodnich-rostlin-a-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Myslivci či rybáři se bojí omezení nepůvodních rostlin a zvířat

26.10.2016 10:34 | PRAHA (ČTK)
"Seznam kupříkladu počítá s tím, že některé druhy jsou myslivecky či jinak využívané. Negeneruje žádná omezení či zákazy," sdělila mluvčí MŽP Petra Roubíčková. Například jírovec maďal, tedy kaštan, nebo kozu bezoárovou řadí tento seznam jen mezi druhy, které je třeba sledovat a třeba ořešák či kamzíka navrhuje tolerovat
"Seznam kupříkladu počítá s tím, že některé druhy jsou myslivecky či jinak využívané. Negeneruje žádná omezení či zákazy," sdělila mluvčí MŽP Petra Roubíčková. Například jírovec maďal, tedy kaštan, nebo kozu bezoárovou řadí tento seznam jen mezi druhy, které je třeba sledovat a třeba ořešák či kamzíka navrhuje tolerovat
Sdružení myslivců, rybářů či zahrádkářů se obávají omezení nepůvodních rostlin a živočichů v legislativě připravované ministerstvem životního prostředí. Uvedly to ve společném prohlášení. Mezi v Česku nepůvodní druhy patří třeba i kaštan nebo kamzík. Ministerstvo ale sdělilo na svém webu, že stát bude část druhů zřejmě tolerovat nebo jen sledovat.
 

V srpnu vstoupilo v platnost prováděcí nařízení Evropské unie, které má vést k postupnému omezování invazních nepůvodních druhů, které svým neřízeným šířením ohrožují přírodu, hospodářství nebo zdraví lidí. Na unijním seznamu zhruba čtyř desítek druhů je například bolševník nebo mýval. Zatím se pouze sleduje dovoz těchto druhů na letišti. Jak omezení budou vypadat, si každý stát určí sám úpravou svých zákonů. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce postup určit v novele zákona o ochraně přírody a krajiny, která vznikne asi do března příštího roku.

Zástupci spolků myslivců, rybářů, zahrádkářů, lesníků nebo včelařů se obávají, že by stát mohl do legislativy překlopit seznam nepůvodních druhů, který se objevil v časopise Ochrana přírody, včetně rozšířených a hospodářsky využívaných rostlin a živočichů. Dnes proto společně vyzvali MŽP, aby s nimi více komunikovalo při tvorbě legislativy. "Jsme přesvědčeni, že příprava legislativy o invazivních nepůvodních druzích musí zahrnovat ty, kterých se to týká, a to nyní přímo ve fázi přípravy prováděcích předpisů," napsali v prohlášení.

Seznam zveřejněný v časopise je ale podle ministerstva jen odborná studie, která hodnotí rizika nepůvodních druhů a má být podkladem právě pro diskusi s odborníky z praxe o zacházení s nepůvodními druhy. "Seznam kupříkladu počítá s tím, že některé druhy jsou myslivecky či jinak využívané. Negeneruje žádná omezení či zákazy," sdělila mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Například jírovec maďal, tedy kaštan, nebo kozu bezoárovou řadí tento seznam jen mezi druhy, které je třeba sledovat a třeba ořešák či kamzíka navrhuje tolerovat. Na konkrétním českém seznamu zakázaných druhů podle Roubíčkové ministerstvo nepracuje, připravuje zatím jen obecnou právní úpravu.

Prováděcí nařízení Evropské unie uvedlo v srpnu v platnost seznam zakázaných invazních druhů. Jedná se o 23 druhů živočichů a 14 druhů rostlin, které svým neřízeným šířením v přírodě ohrožují evropskou biodiverzitu, hospodářství i zdraví člověka. Na území Česka jde třeba o severoamerické druhy raků přenášející račí mor, veverku liščí a popelavou, mývala severního, predátora přenášejícího nemoci, nebo bolševník velkolepý, který vytlačuje vegetaci a může způsobit popáleniny. Tyto druhy se ale nemají hromadně likvidovat, pouze postupně ve volné přírodě omezovat.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

28.10.2016 10:13
Já žasnu jak se může nějaká eu směrnice, která zcela jasně má za cíl zamezit invazi škodlivých druhů (a tak je i napsané) změnit v rukách českých odborníků a popisovat jako invazivní třeba ořešáky,kamzíky budou tam tedy logicky zřejmě i nepůvodní brambory, rajčata ačkoliv se nejedná o INVAZIVNI!!!! druhy zvířat,rostlin, zeleninu.. Měli by si pořádně přečíst co znamená invazivní a neblábolit o nepůvodních druzích jatečných,či hospodářsky využívaných produktech a je úplně jedno v jaké bude zatím kolonce. Vždyť to ta směrnice vůbec nemá za cíl.To se vrátíme do původních jeskyň, nebo k mamutům nebo co český úředník ještě vymyslí.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

30.10.2016 11:02 Reaguje na Milan Milan
Trochu Vám závidím Váš optimismus... schválně si tu směrnici v zjednodušené podobě přečtěte
http://www.eurlex.cz/dokument.aspx?celex=32014R1143
těch výkladů co připouští a těch pravomocí co přesunuje jinam a až moc.
A hlavně = rozhodování je zase v rukou úředníků... a ti národnost nemají.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist