Na výzkum sloních nemocí přispěli lidé v Ostravě přes 800 000 korun

K vyhlášení sbírky zoo inspirovala v roce 2014 sloní samička, která se v zahradě narodila, ale už od narození měla problémy s příjmem potravy a i přes veškeré úsilí ošetřovatelů nepila mateřské mléko. Ošetřovatelé už tehdy poukazovali na značná zdravotní rizika, protože podle dostupných informací nebyl zaznamenán případ, kdy by do dospělosti přežilo slůně, které v dostatečném množství nepilo mateřské mléko. Přestože samička Sumitra řadu měsíců bez problémů prospívala a stala se miláčkem návštěvníků zoo, loni v lednu náhle uhynula.
"Tým profesora Hildebrandta se zabývá studiem působení kyseliny laurové na organismus slonů, zejména pak sleduje možnou souvislost mezi touto kyselinou a sloním herpes virem, tedy smrtelně nebezpečnou nemocí, která může v budoucnu vážně ohrozit celou sloní populaci, a to nejen jedince chované v lidské péči, ale i slony ve volné přírodě," uvedla Nováková
Právě herpes virus byl také příčinou úhynu Sumitry. Do sbírky mohou zájemci přispět například vhozením mincí do takzvaných mincotočů v pavilonech slonů a afrických zvířat, zakoupením speciálních upomínkových předmětů nebo zasláním dárcovské SMS.
reklama