http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemocnice-v-gobi-b-pomaha-i-strazcum-parku-s-koni-prevalskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Nemocnice v Gobi B pomáhá i strážcům parku s koni Převalského

1.8.2016 10:10 | PRAHA (ČTK)
Projekt Návrat divokých koní, jehož těžištěm jsou každoroční transporty koní Převalského do Mongolska, zahrnuje ještě další aktivity Zoo Praha v jihozápadním Mongolsku
Projekt Návrat divokých koní, jehož těžištěm jsou každoroční transporty koní Převalského do Mongolska, zahrnuje ještě další aktivity Zoo Praha v jihozápadním Mongolsku
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ganbaatar Oyunsaikhana / ZOO Praha
Nemocnice v mongolské vesnici Bij v Gobi B pomáhá také rodinám strážců národního parku, kde žijí koně Převalského dovezení z Prahy. Rekonstrukci financovanou ze zahraniční rozvojové pomoci ČR zařizovala pražská zoologická zahrada. Rekonstruované zařízení bylo otevřeno v roce 2013. Nyní v něm pracuje jedna lékařka, která poskytuje ošetření zejména 300 rodinám žijícím v této vesnici. ČTK to řekla koordinátorka in-situ projektů Zoo Praha Hana Geroldová.
 

Pacienti většinou docházejí jen na ambulantní ošetření, nedostatečně vybavená lůžková část se prakticky nevyužívá. Vážnější případy lékařka po stanovení diagnózy a základním ošetření odesílá do okresní nebo krajské nemocnice. "Je to velká pomoc, že je tam nějaké ošetření. Obzvlášť v zimě, kdy místní komunita dojížděla do 200 kilometrů vzdálené nemocnice," řekla Geroldová.

Pražská zoologická zahrada se v přípravách rekonstrukce angažovala mimo jiné kvůli obavám, aby kvůli nedostatečné zdravotnické péči neodcházeli strážci parku. S místními úřady vyjednala přidělení lékařky, která má přímo v nemocnici byt. Pomáhá i zdravotní sestra, která má oficiálně statut lékárnice. Provoz zařízení financuje mongolské ministerstvo zdravotnictví.

Určité plány na další rozvoj zařízení podle Geroldové existují a řeší se každý rok, ale problém je nedostatek peněz. "Rozšíření by znamenalo další personál a na to nemají peníze. V Mongolsku je těžké něčeho dosáhnout, stát má peněz hodně málo," poznamenala.

Projekt Návrat divokých koní, jehož těžištěm jsou každoroční transporty koní Převalského do Mongolska, zahrnuje ještě další aktivity Zoo Praha v jihozápadním Mongolsku. Za přispění České rozvojové agentury byly také postaveny pozorovací posty pro strážce národního parku Gobi B, vystavěny seníky pro koně nebo pořízen sněžný skútr. Pražská zoo místním strážcům pořídila terénní vozidla, dalekohled nebo veterinární pušku nutnou k očkování koní.

Letos se rozhodla vybudovat vrtanou studnu pro potřeby strážců a koní, protože v horkém létě musejí strážci pro pitnou vodu jezdit do několik desítek kilometrů vzdálené vesnice. Nákup potřebného vybavení a výdaje na expertní služby a část dalších prací přislíbilo uhradit velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru. Zbytek bude financovat Zoo Praha s přispěním dárcovské kampaně Metr za litr, magistrátu a společnosti Kofola.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist