Nová zelená úsporám pokračuje, za dva měsíce téměř 1600 žádostí
Nejméně žádostí zatím dorazilo z Karlovarského a Libereckého kraje. Téměř tři čtvrtiny dotačních příspěvků směřují na zateplování, zájem podle ministerstva roste i o dotace pro pasivní domy. Ze zdrojů jsou nejžádanější solární termické systémy.
"V rámci kontinuální výzvy počítáme, že v příštím roce budou k dispozici další prostředky v programu Nová zelená úsporám v hodnotě až 2,85 miliardy korun," uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). O dotaci se bude moct díky jejímu novému režimu žádat až do roku 2021, dokdy by se mělo přerozdělit zhruba 27 miliard korun z prodeje emisních povolenek.
Od 22. října letošního roku fond už proplatil 149 žádostí za více než deset milionů korun, dalších více než osm stovek žádostí s dvousetmilionovou dotací bylo schváleno a čeká se na doložení o provedení projektu.
"Kompletní vyřízení žádosti má nově přesně stanovené lhůty - do tří týdnů od podání žádosti by měl zájemce o dotaci vědět, zda příspěvek obdrží. Pokud se žádostí uspěje, projekt úspěšně zrealizuje a doloží fondu veškerou dokumentaci, tak do dalších tří týdnů dostane dotaci na účet," uvedl ředitel fondu Petr Valdman.
Aktuální výzva je pro majitele rodinných domů, kteří chtějí získat dotaci na výměnu oken, dveří, zateplení domu, výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo či solární systémy. Podporována je i výstavba domů s velmi nízkou energetickou náročností. Stejně jako v minulých výzvách platí, že se výše dotace odvíjí od dosažených energetických úspor a ve výsledku může uhradit až 50 procent celkových výdajů.
reklama