https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/od-zacatku-roku-prijala-prazska-zachranna-stanice-3480-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Od začátku roku přijala pražská záchranná stanice 3480 zvířat

29.9.2017 05:40 | PRAHA (ČTK)
Mezi nejčastější důvody, kdy se zvíře dostane do záchranné stanice, patří poranění po srážce s autem a po nárazu do skla nebo pokousání jiným zvířetem. Ilustrační snímek.
Mezi nejčastější důvody, kdy se zvíře dostane do záchranné stanice, patří poranění po srážce s autem a po nárazu do skla nebo pokousání jiným zvířetem. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy
Od začátku roku přijala pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy 3480 zvířat. Každý rok jejich počet stoupá. Za první rok to bylo 1031 živočichů, v minulém roce již 3707. Od roku 2012, kdy začala stanice fungovat, přijala celkem 16.424 zvířat. Informovala o tom Petra Fišerová z tiskového servisu Lesů hlavního města Prahy, které záchrannou stanici provozují.
 

"Zhruba 60 procent živočichů se podaří vyléčit úplně a vrátí se do přírody. Některým zůstane handicap a musejí zůstat v zajetí natrvalo. A některé zvířata jsou bohužel zraněná tak vážně, že musí být utracena. Považujeme ale i to za pomoc, protože bez lidského zásahu by tato těžce zraněná zvířata umírala v přírodě i několik dní," uvedla Fišerová.

Mezi nejčastější důvody, kdy se zvíře dostane do záchranné stanice, patří poranění po srážce s autem a po nárazu do skla nebo pokousání jiným zvířetem. Kvůli poranění se do stanice dostane až 40 procent zvířat, stejný podíl tvoří malá a nesamostatná mláďata, která osiřela nebo vypadla z hnízda.

"Každé roční období má svá specifika a pacienti naší záchranné stanice většinou přesně kopírují to, co se právě děje v přírodě," sdělila Fišerová. Na podzim se tak ve stanici starají především o ježky, netopýry a labutě, které patří i mezi nejčastější pacienty v zimě, protože se stahují do Prahy z širokého okolí.

V průměru zde pečují o 110 druhů zvířat, z nichž většinu tvoří ptáci a zhruba třetinu savci. Mezi nejčastější pacienty patří ježci, poštolky, labutě, netopýři, kachny, rorýsi a kosi, ale občas se zde objeví sokol stěhovavý, kvakoš noční, plch velký nebo sovy.

Při nálezu zraněného volně žijícího živočicha Fišerová doporučuje zkontaktovat záchrannou stanici a poradit se, jaká pomoc je v dané chvíli nejlepší. Zda se o poraněné zvíře zvládne postarat nálezce, nebo je potřeba výjezd pracovníků stanice.

Záchranná stanice pro volně žijící zvířata Lesů hlavního města Prahy je členem Národní sítě záchranných stanic. V současné době funguje v provizorních podmínkách areálu v Jinonicích. Hlavní město zde plánuje projekt výstavby nového zázemí záchranné stanice, které by mělo odpovídat tomu, že pražská záchranná stanice je nejvytíženější stanicí v Česku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist