Ovce, kozy a koně pomáhají nejcennějším krkonošským loukám
Projekt chce podpořit luční a říční stanoviště a obnovu smilkových trávníků v Krkonoších. Pokud má být obnovena či zachována jejich biodiverzita musí se na loukách pravidelně hospodařit, musejí být koseny nebo spásány. Mnozí vlastníci na takovou péči ale nemají finanční prostředky ani znalosti a zkušenosti. Právě v tom by měl projekt pomoci.
„Kdo by si uměl představit zvlněnou krkonošskou krajinu bez pestrých voňavých květnatých horských luk a pastvin, svérázných bud a svěžích bystřin? Vždyť právě na těchto loukách rozkvétají léčivé horské byliny a právě sem se chodí napást či ukrýt nepřeberné množství živočichů,“ říká garant projektu za Správu KRNAP Tomáš Janata. Jenže taková krajina vyžaduje i náležitou péči.
Kromě pastvy a vybírání kamenů byly pokáceny nežádoucí náletové dřeviny a na 12 hektarech se zasahovalo proti invazivním rostlinám. Obnoveno bylo i 4,2 km struh. Součástí projektu je i zajištění péče o pasoucí se zvířata. V minulých dnech byly dokončeny dva pastevní přístřešky na Brádlerových Boudách. Od příští sezony bude větší z nich hostit ovce a kozy, menší pak bude chránit v případě nepřízně počasí skot. Kromě prací v terénu vytváří projekt LIFE CORCONTICA pomocí moderních terénních počítačů a GPS tzv. luční hospodářsky plán, jediný svého druhu v Česku. Plán bude sloužit k dlouhodobému sběru dat o loukách v Krkonoších, evidenci jejich péče a plánování dalšího hospodaření.
V příštím roce plánují garanti projekt rozšířit na další louky. Jejich vlastníci nebo nájemci budou v zimě zažádat o příspěvek na předem dohodnuté hospodaření. Malých úprav se dočká Bolkovský a Albeřický potok, upravené koryto má pomoci rozšíření vranky o několik kilometrů proti proudu. Ve Sklenářovicích, jedné z nejzachovalejších lučních enkláv v Krkonoších, vznikne v příštím roce pastevní areál. Na šesti místech po Krkonoších se objeví nové informační panely a připravuje se i nová edici pohlednic krkonošských luk.
reklama