http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praturum-u-milovic-se-venoval-prestizni-magazin-science
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Praturům u Milovic se věnoval prestižní magazín Science

30.12.2015 01:29 | PRAHA (ČTK)
Pratuři od Milovic jsou součástí mezinárodního programu zpětného šlechtění plemene, které bude vyhubeného pratura věrně napodobovat.
Pratuři od Milovic jsou součástí mezinárodního programu zpětného šlechtění plemene, které bude vyhubeného pratura věrně napodobovat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Unikátnímu projektu chovu praturů v bývalém vojenském prostoru Milovice na Nymbursku se věnoval prestižní vědecký magazín Science. Ve stejné lokalitě jsou i zubři a divocí koně. Prostor se stal letos prvním místem na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy. Text se zabývá významem praturů pro ekosystém, historií jejich zpětného šlechtění i místy, kam se tato zvířata vracejí.
 

"Zmínka v Science je jasná známka toho, že o nás zahraničí nejen ví, ale bere nás vážně," uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Podle ředitele společnosti Česká krajina Dalibora Dostála jsou projekty založeny na spolupráci s vědci z předních českých institucí a univerzit, stejně jako na kooperaci se zahraničními organizacemi a projekty. "Především díky tomu se zmínka o milovické rezervaci nyní dostala do tak prestižního titulu, jakým je magazín Science," řekl Dostál. Pro tuzemské vědce, kteří se na projektu podílejí, je to podle něj symbolický vánoční dárek.

Společnost Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Výzkumného ústavu živočišné výroby, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a z dalších odborných institucí.

Praktické zkušenosti čeští vědci získávají také od zahraničních partnerů, kteří uskutečnili podobné projekty. "Bereme si příklad z dobré praxe tam, kde začali s údržbou krajiny pomocí velkých kopytníků dříve než my a učíme se i z omylů jiných. To se nyní ukázalo jako velké plus," dodal Miloslav Jirků.

Milovická stáda zubrů a divokých koní jsou součástí oficiálních záchranných chovů, pratuři jsou součástí mezinárodního programu zpětného šlechtění plemene, které bude vyhubeného pratura věrně napodobovat.

Zmínky o projektu se objevily také v jiných zahraničních médiích, například New York Times, Washington Post, BBC, Die Welt, Focus, Libération a řadě dalších po celém světě.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Příběhy české přírody
   

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist