Přes aplikaci Čistý komín mohou lidé upozorňovat na problematická topeniště po celé ČR
Projekt umožňuje obyvatelům přidávat fotografie kouřících komínů na mapu a tím motivovat majitele lokálních topenišť ke zlepšení způsobu vytápění. Například v minulé topné sezoně na mapě přibylo zhruba 150 míst. Obrázky se z mapy odstraňují vždy na konci topné sezony. Už nyní se na mapě objevují první problematická lokální topeniště.
"Aplikaci jsme rozšířili z Moravskoslezského kraje na celou Českou republiku. Každý uživatel může přidat na mapu fotku kouřícího komína, který způsobuje problém v obci," vysvětlila Plošková. Podle ní by aplikace měla sloužit hlavně jako osvěta.
"Chceme, aby si lidé uvědomili, že topit špatně není zdravé ani pro ně ani pro jejich okolí. Na základě toho, že se objeví v mapě, tak třeba přehodnotili způsob, jakým topí a řešili situaci dál. Je spousta možností, jak to řešit, třeba zažádat o kotlíkovou dotaci," vysvětlila Plošková.
Má-li někdo pocit, že se na mapě objevil neoprávněně, fotografie byla například pořízena, když roztápěl, může se s organizací spojit. Tyto případy se řeší individuálně a fotografie se následně z mapy odstraňují.
Podle Ploškové může mapa sloužit i jako podklad pro obce, aby věděly, kde jsou problematická místa. "Jak už s tím dál bude obec nakládat, je samozřejmě na jejích zástupcích," doplnila Plošková. Na webu www.cisty-komin.cz mohou zájemci najít i doplňující informace, třeba návod na správné topení nebo zdravotní dopady znečištěného ovzduší.
Takzvané kotlíkové dotace, tedy příspěvky na výměnu neekologických kotlů, odstartovaly v roce 2012 právě v Moravskoslezském kraji. Podle vedoucího Oddělení ochrany ovzduší a integrované prevence krajského úřadu Marka Bruštíka se v letech 2012 až 2015 podařilo vyměnit na 4000 kotlů, což znamená, že se ročně dostane do ovzduší asi o 400 tun prachu méně.
V letošním roce, kdy se tyto dotace financují s pomocí prostředků Evropské unie, o dotaci požádalo zhruba 3800 lidí. První výzva už byla vyčerpána, další by měla být vyhlášena v nejbližších měsících. Novela zákona o ochraně ovzduší umožní od ledna 2017 také kontroly domácích kotlů. Mělo by se však jednat až o krajní řešení, když existuje opakované důvodné podezření na porušení zákona.
reklama