https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pres-aplikaci-cisty-komin-mohou-lide-upozornovat-na-problematicka-topeniste-po-cele-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přes aplikaci Čistý komín mohou lidé upozorňovat na problematická topeniště po celé ČR

8.12.2016 13:59 | OSTRAVA (ČTK)
Má-li někdo pocit, že se na mapě objevil neoprávněně, fotografie byla například pořízena, když roztápěl, může se s organizací spojit. Tyto případy se řeší individuálně a fotografie se následně z mapy odstraňují
Má-li někdo pocit, že se na mapě objevil neoprávněně, fotografie byla například pořízena, když roztápěl, může se s organizací spojit. Tyto případy se řeší individuálně a fotografie se následně z mapy odstraňují
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Organizace Čisté nebe spustila novou verzi své webové a mobilní aplikace Čistý komín, jejímž prostřednictvím mohou lidé upozorňovat na špatné topení v domácnostech. Původní aplikace z roku 2013 byla určena pouze pro Moravskoslezský kraj, který dlouhodobě trápí nejhorší ovzduší v zemi. Nově se nyní rozšířila na celou Českou republiku, uvedla ředitelka Čistého nebe Anna Plošková.
 

Projekt umožňuje obyvatelům přidávat fotografie kouřících komínů na mapu a tím motivovat majitele lokálních topenišť ke zlepšení způsobu vytápění. Například v minulé topné sezoně na mapě přibylo zhruba 150 míst. Obrázky se z mapy odstraňují vždy na konci topné sezony. Už nyní se na mapě objevují první problematická lokální topeniště.

"Aplikaci jsme rozšířili z Moravskoslezského kraje na celou Českou republiku. Každý uživatel může přidat na mapu fotku kouřícího komína, který způsobuje problém v obci," vysvětlila Plošková. Podle ní by aplikace měla sloužit hlavně jako osvěta.

"Chceme, aby si lidé uvědomili, že topit špatně není zdravé ani pro ně ani pro jejich okolí. Na základě toho, že se objeví v mapě, tak třeba přehodnotili způsob, jakým topí a řešili situaci dál. Je spousta možností, jak to řešit, třeba zažádat o kotlíkovou dotaci," vysvětlila Plošková.

Má-li někdo pocit, že se na mapě objevil neoprávněně, fotografie byla například pořízena, když roztápěl, může se s organizací spojit. Tyto případy se řeší individuálně a fotografie se následně z mapy odstraňují.

Podle Ploškové může mapa sloužit i jako podklad pro obce, aby věděly, kde jsou problematická místa. "Jak už s tím dál bude obec nakládat, je samozřejmě na jejích zástupcích," doplnila Plošková. Na webu www.cisty-komin.cz mohou zájemci najít i doplňující informace, třeba návod na správné topení nebo zdravotní dopady znečištěného ovzduší.

Takzvané kotlíkové dotace, tedy příspěvky na výměnu neekologických kotlů, odstartovaly v roce 2012 právě v Moravskoslezském kraji. Podle vedoucího Oddělení ochrany ovzduší a integrované prevence krajského úřadu Marka Bruštíka se v letech 2012 až 2015 podařilo vyměnit na 4000 kotlů, což znamená, že se ročně dostane do ovzduší asi o 400 tun prachu méně.

V letošním roce, kdy se tyto dotace financují s pomocí prostředků Evropské unie, o dotaci požádalo zhruba 3800 lidí. První výzva už byla vyčerpána, další by měla být vyhlášena v nejbližších měsících. Novela zákona o ochraně ovzduší umožní od ledna 2017 také kontroly domácích kotlů. Mělo by se však jednat až o krajní řešení, když existuje opakované důvodné podezření na porušení zákona.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martina Helánová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

8.12.2016 20:01
Další elektronická hračka, která vyzývá a využívá ke své existenci především udávání, pokračuje ve vytváření registrů a databáz na cokoliv, statistiku lhaní, vytváření stresových situací úředníky i státem, zvýšující se napětí a agresivitu mezi lidmi, nevraživost, nárůst občanské deprese, uzavírání se do sebe. Náš stát postupně ztrácí ambice demokratického státu a mění se v úřednicko totalitní,policejní státní systém s vysokou kriminalizací společnosti, .... to je výsledek morální devastace a rozpadu základních hodnot občanské společnosti. To je přesně výsledek těchto elektronických šmírovacích hloupostí. Bphužel myslím, že kdo tomu tleská nevidí si na špičku nosu.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

9.12.2016 10:04
Zelení bonzáci se radují....
mám vztek na souseda? tak ho bonznu....
Odpovědět
KL

Katka Linke

13.12.2016 06:01
A nebude lepší, když k sousedovi, co mu kouří komín, prostě jen zajdete na návštěvu? A pokecáte, proberete to, prostě budete mít sociální kontakt. Vím, kliknutí na web je jednodušší, ale jen při mluvení a chůzi se rýhuje mozek:-).
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

28.12.2016 10:27
Tato skupina nadšenců asi neví jak se dá velmi lehce manipulovat s tmavostí kouře při pořizování snímku, asi ani neví jaké možnosti skýtá úprava fotografií v počítači. A ani neví, že exhalace zplodin z komína není jednorázový jev, ale že je to proces, který nelze zaznamenat do 1 vteřiny.
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

27.2.2021 07:31
Toto já nikdy podporovat nebudu. Také nám někdy při zatápění kouří komín, to je normální. Kdybychom se měli navzájem udávat se sousedy, tak to aby se pak člověk pomalu bál jen nadechnout. Stejně jsme přes zimu doma, tak ať si komíny kouří jak chtějí :-) . My máme dost široký komín, který jsem objednal z https://www.poctivy-komin.cz/ , takže mají kamna dobrý tah a hoří dobře. Pak už z komína skoro žádný kouř nejde.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist