Příroda trpí a naše úsilí, zdá se, nikam nevede, řekl Bedřich Moldan na přednášce v ČSÚ
Bedřich Moldan z Centra pro otázky životního prostředí hovořil také o vědeckém konceptu Johana Rockströma o devíti planetárních mezích, který byl představen v roce 2009. Od té doby je předmětem celosvětové diskuse. Nedávno byly identifikovány indikátory pro většinu těchto mezí. Jednou z nich je i biodiverzita, kterou lze zjednodušeně měřit počtem vymizelých druhů.
„Celosvětově byla přijata řada strategií a iniciativ k ochraně životního prostředí, ale nic z toho nepomáhá. Ochrana přírody není věc, na kterou by lidstvo nedávalo peníze. Přesto toto úsilí, zdá se, nikam nevede. Všechny indikátory přitom ukazují na to, že příroda je velmi ohrožená a trpí. A nejde jen o to, že se ničí tropické pralesy, ale že se na celém světě, ani v nejvyspělejších státech, nedaří systematicky a účinně zasáhnout proti celkové redukci a erozi biologické rozmanitosti. Redukce počtu druhů je v současnosti masivní a dá se srovnat s jinými velkými epizodami, které známe z dávné historie,“ uvedl Bedřich Moldan.
Nejvyšší globální rizika jsou však podle něj spojena zejména s klimatem, konkrétně se skleníkovými plyny a emisemi CO2 do ovzduší. K dalším významným problémům patří nedostatek vodních zdrojů.
Bedřich Moldan je profesorem Univerzity Karlovy v Praze, expertem na životní prostředí, bývalý ministr životního prostředí. Je autorem více než stovky publikací a statí.
reklama