Průzkum: 70 % Čechů nesouhlasí s bouráním obcí kvůli uhlí
Více než 2/3 dotazovaných se v průzkumu vyslovila proti bourání obcí kvůli rozšiřování povrchových dolů na hnědé uhlí. „V porovnání se stejným výzkumem z února 2014 se výsledky příliš neliší. Celkově trochu ubylo nerozhodnutých respondentů, kteří se nakonec víceméně rovnoměrně přiklonili k některé z možností, ale názory ve společnosti na téma limitů těžby lze považovat za konstantní,” říká Arnošt Janeček z agentury Ipsos.
Přes polovinu lidí v Česku (55 %) si myslí, že by měly být zachovány územní ekologické limity těžby všude. Podle dalších 16 % by limity měly zůstat pouze tam, kde chrání obce, a dalších 11 % nechce prolamovat limity tam, kde chrání přírodu. Mezi lidmi, kteří jsou pro ochranu obcí je více lidí s nižším vzděláním, naopak za přírodu se postavili častěji lidé z větších měst, podotýká Arnošt Janeček.
„Některé politiky to možná překvapí, ale většina národa odmítá jakékoliv prolomení limitů těžby. Tedy nejen v případě velkolomu ČSA, jehož rozšíření by smazalo z mapy Horní Jiřetín a Černice, ale i v případě velkolomu Bílina, kde jde „pouze” o devastaci krajiny a přiblížení dolu pod okna místních lidí. Doufáme proto, že ministři se při rozhodování o limitech postaví k lidu čelem a k uhlobaronům zády,“ Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR.
Pro zrušení limitů v celém rozsahu bylo 7 procent dotazovaných. Tuto odpověď volili častěji muži než ženy. A tento názor vyslovilo podle závěrů průzkumu také nejméně Pražanů.
Vyvlastnění domů a pozemků pro potřeby těžby odmítá více než polovina respondentů. Dalších 28 %, častěji mladých lidí, si myslí, že by vyvlastňování mělo být obnoveno, ale mělo by se vztahovat jen na nezastavěné pozemky, nikoliv však domy. S vyvlastňováním pro potřeby těžby uhlí by bez omezení souhlasí 9 % lidí, častěji muži a starší lidé.
Seznam podepsaných pod výzvou „Limity jsme my” dnes Greenpeace s iniciativou Limity jsme my předali premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a místopředsedovi vlády Andreji Babišovi. Podepsaní pod výzvou se zavazují, že nebudou volit politiky, kteří by prolomení limitů připustili, a pokud by došlo na bourání Horního Jiřetína a Černic, přijedou jej nenásilně bránit. Výzvu podepsali mimo jiné i zpěvačka Marta Kubišová, herec Arnošt Goldflam či režisér Břetislav Rychlík.
O těžebních limitech bude vláda rozhodovat v polovině října. Limity u lomu ČSA podle Jana Rovenského letos prolomeny nejspíš nebudou, obává se ale plánovaného odložení rozhodnutí o dalších pět let. "Považujeme to za velmi nešťastné. Nepomohlo by to vůbec nikomu," říká. V nejistotě by podle jeho slov zůstali jak obyvatelé Horního Jiřetína, tak horníci.
„Podpory veřejnosti si nesmírně vážím. Věřím, že je to jedna z nejdůležitějších věcí, jeden z nejdůležitějších faktorů toho, že jsou limity zachovány, že jsou drženy všemi vládami v posledních funkčních obdobích," poděkoval za podporu zachování Horního Jiřetína jeho starosta Vladimír Buřt. Poměr zastánců a odpůrců prolomení limitů podle průzkumu české společnosti je podle jeho slov podobný situaci v samotném Horním Jiřetíně.
Odložení rozhodnutí by podle něj ale pomohlo spekulantům skupujícím pozemky v Horním Jiřetíně a jeho okolí, lidem, kteří se snaží ovlivnit výsledky komunálních voleb a mezilidské vztahy v Horním Jiřetíně a okolí.
reklama