https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-bruntalsku-vznika-prvni-komercni-provoz-termochemicke-recyklace-plastu-v-cr
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Bruntálsku vzniká první komerční provoz termochemické recyklace plastů v ČR. Prohlédl si ho i prezident Petr Pavel

3.6.2025 11:08 | OSTRAVA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Společnost Green Future buduje ve Dvorcích na Bruntálsku první komerční provoz termochemické recyklace plastů v Česku. Jde o její vlastní technologii, která z dosud nerecyklovatelných plastů dokáže vytvořit surovinu, z níž se dá vyrobit nový plast. ČTK to řekl ředitel a zakladatel firmy Michal Pivrnec. Sídlo společnosti je ve Stračovské Lhotě, části Mžan na Královéhradecku.
 
"Technologie je připravená ke spuštění. Nemáme ještě všechna povolení. Máme EIA, máme integrované povolení, teď vyřizujeme stavební povolení. Jsme ve vědeckém provozu, ale technologie je velká komerční, má maximální kapacitu," řekl Pivrnec.

Zařízení si nedávno ve Dvorcích prohlédl prezident Petr Pavel. "Aspoň pro mě je nejenom příslibem toho, že máme u nás firmy, které dokážou nabídnout až neuvěřitelná technologická řešení, ale také je to pro mě důkazem toho, že jsme příliš opatrní, příliš někdy byrokratičtí v tom, abychom dobré myšlenky podporovali," řekl.

Bylo by podle něj dobře, aby Česko dokázalo být spíše tahounem takových technologií. "Je to technologie, která je ověřená, vyzkoušená. Teď jsou ve stadiu ještě stále vědeckého pokusu a přípravy výroby. Pokud dostanou potřebná povolení v krátké době, tak najedou na zkušební provoz, kde bude možné ověřit veškeré parametry a následně potom ukázat, že ta technologie skutečně velký potenciál má," řekl Pavel.

Základem procesu je česká pyrolýzní jednotka, která při teplotách 350 až 550 stupňů Celsia rozloží polymery na jednotlivé molekuly. Až 90 procent výstupu tvoří pyrolýzní olej, který při výrobě nových plastů nahrazuje ropu. Zbývajících deset procent tvoří energetický plyn, který lze využít pro výrobu elektřiny a tepla, a uhlíkatý zbytek, jenž se dá využít v zemědělství i stavebnictví.

Celý proces je bezemisní a funguje v uzavřeném, plně automatizovaném systému. Technologie zabírá šest kontejnerů. Dokáže zpracovat téměř všechny druhy plastů, které dnes končí ve spalovnách nebo na skládkách, a to včetně směsných a znečištěných. Může zpracovat až 17 tun plastů za den, ročně až 5800 tun. V provozu může být prakticky nepřetržitě. Ředitel řekl, že pro obsluhu takového provozu by bylo potřeba asi 12 lidí.

"Teď je to složité v tom, že je to první kus. Investovali jsme tady něco přes 100 milionů a ještě nejsme u konce, areál není dostavěný. Ale řádově jeden areál se dvěma technologiemi bude stát okolo 200 milionů korun," řekl Pivrnec.

Šedesát takových jednotek by podle něj dokázalo vyřešit celý problém s plastovým odpadem v Česku. "Česká republika, jestli se nepletu, loni zaplatila Evropské unii tři miliardy pokutu za nezpracovaný plast. Jednorázová investice do takového řešení by tak byla násobně lacinější," řekl Pivrnec.

Zařízení zpracovává plastový odpad ze žlutých popelnic. "Primární, co chceme zpracovávat, je to, co končí ve spalovnách. Finále asi má být, že to dostaneme zaplacené, ale v tuhle chvíli odebíráme plast z automatické optické třídírny, kde přesně víme, co k nám jde. Jsme schopni úřadům prokázat, že tohle šlo dovnitř a to šlo ven, že tam nejsou žádné škodliviny, že tam nemáme žádné halogeny, žádné těžké kovy," řekl Pivrnec.

Finálním produktem je olej pro rafinérii. "Takže vlastně nás daleko víc honí rafinérie s tím, jak ten olej musí být čistý. Budou ho používat na novou výrobu plastu, to je primární účel. Bavíme se v podstatě se všemi rafinériemi v Evropě, které mají zájem o výkup toho oleje," řekl Pivrnec.

Energetický plyn, který v zařízení vzniká, bude ve Dvorcích napájet komunitní energetické centrum, jež firma buduje ve spolupráci s obcí. Kogenerační jednotka bude z plynu vyrábět elektřinu a teplo pro veřejné budovy i domácnosti.

"Podle výpočtu pana Pivrnce by to teoreticky mělo stačit na veškerou spotřebu obecních zařízení plus samozřejmě možná i nemovitostí," řekl dvorecký starosta Jan Božovský (Místní hnutí za harmonický rozvoj). Uvedl, že se nyní připravují patřičné smlouvy.

"Je to zatím v plenkách. Bude se vytvářet nějaká smlouva o smlouvě budoucí, jak to bude fungovat, protože ono přece jenom to není nic vyzkoušeného, nic jednoduchého, takže také jako obec bychom se neradi spálili nějakou špatnou dohodou. Ale určitě máme o to zájem a je to záměr, který vznikl z naší společné diskuse," řekl starosta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

3.6.2025 15:17
Kdyby ten olej měl hodnotu 10 Kč/l, tak je investiční návratnost velmi přiměřená. Spíš bych z toho dělal letecké palivo, v turbínách letadel lze spálit kde co, jen to nesmí ztuhnout.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.6.2025 19:10 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak do toho bych nešel, ve výšce 11 kilometrů máte klidně -40°c a to vám ztuhne i krev v žilách.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.6.2025 13:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to třeba správně nakrakovat a vyrafinovat. Když to dokážou u kerosinu...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.6.2025 16:03
a co budou dělat s těmi mikroplasty?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.6.2025 17:40
Zase se to po dvou či čtyřech letech vynořilo. A zatím mi nikdo uspokojivě neodpověděl, jaké toxické látky při takovém nízkoteplotním rozkladu plastů vznikají a jak se od nich čistí ten olej a případně plyn a kolik jich je v pevném zbytku.
A jinak plasty se dnes vyrábějí většinou ze zemního plynu. Je výrazně čitší než ropa, tu je třeba nejdřív vydestilovat a případný produkt pro výrobu plastu přečistit od zbytků ropy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.6.2025 11:05 Reaguje na Radim Polášek
Mně se zdá smysluplné, abychom si zemní plyn a ropu nechali na výrobu plastů a z těch použitých recyklovaných plastů dělali kapalná paliva, na jejichž chemické složení jsou mnohem menší nároky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.6.2025 08:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Určitě se tím někdo zabývá a většinou je rozhodující finanční náročnost. Vypumpovat ropu, vykrakovat z ní benzín a naftu je to nejlevnějí a s tím se těžko bojuje.
Jenže na pumpě cenu tvoří z více, než poloviny, daně. Tady by byl prostor, tuhle syntetiku nezdaňovat, třeba by to vyšlo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.6.2025 08:23 Reaguje na Radim Polášek
Musíte se ptát autorů toho systému, ne nás. Určitě k tomu mají zpracovanou kompletní technickou dokumentaci a i tohle tam bude.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist