Květiny místo kanalizace aneb Dešťový záhon je krásný i funkční



Příklad dobré praxe z pražského Suchdola
V pražské čtvrti Suchdol žije můj bývalý kolega Míra Pácl. Původně je sice z Krkonoš, ale v Suchdole studoval na České zemědělské univerzitě obor krajinné inženýrství a v této čtvrti už zůstal. Po škole pracoval mnoho let v projekční vodohospodářské firmě a v současnosti ve stejném oboru samostatně podniká. Přestože zde žije už více než 20 let, se sousedy se začal více seznamovat až když se mu narodily děti. Když jsem v místním komunitním centru dělala workshop Krajina je taky soused, pozvala jsem ho také a propojila ho se spolkem Suchol žije. Členové spolku měli zájem začít zdejší prostředí zlepšovat a místní odborník, který je zároveň nadšeným zahradníkem, se skvěle hodil!

Spolek chtěl podpořit zadržování vody, společně proto vytipovali několik vhodných míst. Nakonec vybrali sklonitý pozemek (cca 250 m2) mezi ulicemi s příhodnými názvy Do Vrchu a V Údolí. Tohle místo je totiž hodně na očích. Je blízko školy a zastávky autobusu, takže tudy denně projede hodně lidí, kterým budou květiny dělat radost. Poloha ve svahu také umožnila jednoduché vyspádování přívodu vody.

Formality před startem
Spolek získal souhlas vlastníka – pozemek je ve vlastnictví městské části, která tento záměr ráda podpořila. Bylo také potřeba prověřit, zda tudy neprocházejí podzemní sítě, třeba kanalizace. Z hlediska financování se hodilo, že se Suchdol nachází jen kousek od pražského letiště, které nabízí přilehlým čtvrtím zajímavé granty. Spolku se tak podařilo získat přibližně 250 000 Kč.

Míra mezitím začal spolupracovat s další místní odbornicí, krajinnou architektkou Evou Jeníkovou, a společně připravili projekt. Navrhli umístit do chodníku 2 odtokové žlaby obložené žulovými kostkami, které přivádí vodu do záhonu. Vtok do kanalizace je ve žlabu zaslepený, ale je možné ho v případě potřeby znovu otevřít (např. v zimě, když se chodníky solí). Horní žlab ústí do tlumící tůňky, která slouží pro tlumení kinetické energie přitékající vody.
Z tůňky se voda rozděluje do dvou větví – kamenitých cestiček prosypaných štěrkem. Tyto štěrkové cestičky vodu rozvádějí do pěti „vsakovacích úrovní“. To jsou vlastně malé terasy nad sebou, prohlubně osázené květinami, takže to může připomínat třeba rýžová pole. V případě, že by se akumulační prostor záhonu i retence půdy už úplně naplnila, bude přebývající voda přepadat do vpusti dešťové kanalizace na dolním okraji záhonu. Navrhli také výměnu zeminy, druhové složení vhodných rostlin a celkově koncept záhonu. Přesné umístění prvků ale ladili až během samotné realizace.
Kopání a sázení
Prvním krokem byl průzkum. Bylo potřeba zjistit, jaké zeminy se zde nacházejí a jak dobře se voda vsakuje. Míra udělal několik půdních sond a vsakovací zkoušky na třech místech, díky kterým zjistil, za jak dlouho se vsákne určitý objem vody. Nad objemy vody a rychlostí vsakování je důležité se zamyslet předem, abychom například nesvedli vodu z velkého parkoviště do jednoho malého záhonku. Jako předběžný odhad může posloužit mapa potenciálního vsaku, ale vždy je lepší takto prakticky otestovat konkrétní místo.
Různé materiály pak použili pro různé účely: jílovité zeminy na vybudování hrázek, naopak na vsakovací místa koupili hrubší kamenivo, písek a štěrk. V místech výsadby smíchali písek se zeminou a kompostem, aby květiny dobře rostly, ale zároveň aby se i zde voda dobře vsakovala. Hrubé zemní práce zastal bagr, odborná firma vyfrézovala kusy asfaltu a usadila odtokové žlaby. I když jsou umístěné v chodníku, musely být pojezdné, aby tudy projeli třeba hasiči (žlab je z polymerbetonu, dlouhý 5 metrů, opatřený mříží s nosností až 400 kN). Ale pak už přišla na řadu sousedská brigáda a drobné nářadí jako lopaty, motyky a kolečka.
Ideální je záhony budovat na podzim, aby se rostliny dobře ujaly a hned na jaře krásně vykvetly. Zde vybrali kombinaci jarních cibulovin, trvalek a trav, takže celý rok se bude na co dívat. Při výběru druhů bylo potřeba vzít v úvahu, že na některých místech se voda drží déle, jiná zase rychle vysychají. Také světelné podmínky nejsou všude stejné – třeba v dolní části rostou vysoké smrky, takže se sem hodily druhy, které mají rády stín. Naopak uprostřed se daří rostlinám světlomilným. Určitě stojí za to poradit se s odborníkem, který zajistí nejen to, že kombinace bude zajímavá na pohled, ale také že se bude rostlinám dobře dařit. Některé mohou být atraktivní i přes zimu, kdy je zdobí suché květy a listy.

Jak zapojit sousedy?
Poté, co těžká technika odjela, bylo čas přizvat sousedy. Zpráva o projektu se po Suchdole rychle roznesla. Vyšla zpráva v místním zpravodaji a šířila se i ústně díky členům spolku. Protože jde o exponované místo, tak se o tom dost lidí dozvědělo jednoduše proto, že šli zrovna kolem. Oblíbená byla zejména fáze, kdy došlo na sázení rostlin. Ale místní zvládli svépomocí i různé drobnější dodělávky a modelování terénu, a jedna ze sousedek ochotně povolila používat na zalévání vodu ze své studny. Adriana Skálová ze spolku Suchdol žije říká: "...pan Miroslav Pácl doplnil ze svého spoustu dalších sazenic a cibulek. Z navrženého drobnějšího vsakovacího záhonu se při realizaci neudržel a rozjel to ve velkém, o své vůli, píli, z radosti a ku prospěchu věci.“

Záhon sloužil i jako inspirace pro vlastní zahrádky, Míra se v průběhu prací s mnoha místními zapovídal a měl tak na svědomí i malou osvětu. Spolek uvažoval i tom, že by mohli na toto téma přímo zorganizovat besedu. Sice se to zatím nepodařilo, ale je to skvělý nápad!
Na závěr nechybělo umístění pamětní dřevěná desky a “slavností otevření”, které se opravdu vydařilo. Sešlo se asi 30 lidí, bylo připraveno občerstvení, krátký proslov o tom, jak záhon funguje a pak už se doslova zpívalo a tančilo! Někteří lidé, kteří bydlí poblíž záhonu, byli zprvu k nápadu skeptičtí, ale i oni mají nyní z výsledku radost.
A fakt to funguje?
Funguje! Důkaz máme na videu, kdy Míra natočil záhon přímo v akci, koncem dubna při dešti. Je vidět, že se voda ze žlabu dostává nejdříve do větší tůňky, ze které postupně odtéká štěrkovými cestičkami do prohlubní osázených rostlinami. Místí se sem za deště chodí ze zvědavosti dívat.
A když zrovna neprší, tak záhon zdobí své okolí rozkvetlými květy. V dubnu, kdy jsem se zde byla podívat, tak byl zrovna plný narcisů a tulipánů. V polovině května zase kvetly modré a růžové orlíčky, svízel, okrasné česneky nebo zběhovce.
Co bude dál
Záhon bude samozřejmě potřeba udržovat a postupně vylepšovat. Pečovat o něj zatím bude Míra společně se členy spolku, ale je domluveno, že časem to převezme městská část v rámci své správy zeleně.
Kromě toho už mají vytipována další místa, kde by chtěli něco podobného vytvořit. Jde o městské pozemky a vize je spojit tyto úpravy s plánovanými rekonstrukcemi ulic. To je ideální řešení, protože je většinou těžší budovat podobná opatření “zpětně” – silnice bývají často pod okolním terénem, což je komplikace pro svedení vody do záhonu. A zlepší se tím nejen hospodaření s vodou ve městě, ale i estetika. Jak říká Míra: “Zahrada je moje hobby, a je hezké, když můžu přinést kousek zahrady i do veřejného prostranství.”

Chtěli byste mít kousek zahrady i u vás? Podobné projekty rádi finančně podpoříme, využít můžete náš program Místo, kde žijeme nebo Fond pro udržitelný život. Pokud vás zajímá problematika hospodaření s vodou ve městě, přečtěte si kapitolu “Zastavěná území” v naší krajinářské publikaci. A jestli máte jakékoliv dotazy, napište mi na klara.duskova@nadacevia.cz.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Břetislav Machaček
4.6.2025 08:36ale po čase se tam tlačí plevely a nastává nákladná údržba. Pokud na to
obec má, tak budiž, ale musí na to mít, pokud ti nadšenci sami nebudou
záhon udržovat. Vidím často postupnou přeměnu květinových záhonů na trávníky se snadnější údržbou a nebo pásy nízkých keřů. Je třeba se zamyslet nad možnostmi údržby hned při nadšeném vzniku, zda neslevit
z květin rovnou na ty keře, nebo trávníky s lučními květy. Ono je
smutné nakonec vidět živořící květiny prodírající se plevelem jen
proto, že někdo nepočítal s nákladnou údržbou. Plevely jsou totiž
odolnější, než většina květin a taky se jich nelze lehce zbavit. Ale
jinak dobrý nápad okopírovaný od našich předků, kteří mívali kolem
cest travnaté rygoly, které kosili na podřadné seno k nastýlání a nebo
rovnou do hnoje. Ta tráva obalená po deštích bahnem totiž nechutnala ani
dobytku, ale držela svahy rygolů pohromadě. Rygoly ale držely vodu pouze
do naplnění své kapacity a pak musely mít i přepad, aby nebyla zaplavena
cesta, když té vody naprší přespříliš. Já osobně preferuji rygoly s keři,
které rygol vyplní porostem tak, že plevel nemá šanci a zpevní násep, když
nastane přeliv vody při nadbytku. To bohužel odplevelená půda, jakou ty
květiny potřebují, neumí. Dnes je tu celá škála nízkých kvetoucích keřů
a některé jsou téměř bezúdržbové na rozdíl od květin. Ono i nějaké odpadky
keřový porost ukryje do podzimu lépe, než květinový záhon a to včetně těch
nánosů nečistot po deštích.
Jindřich Duras
5.6.2025 21:31 Reaguje na Břetislav MachačekRygoly s keři jsou určitě velmi dobrý a praktický prostředek na zadržení dešťové vody. Viděl jsem to v Německu a fungovalo parádně, navíc to bylo moc pěkné. Ale tady do parku by se asi rygoly úplně nehodily.
Břetislav Machaček
6.6.2025 09:38 Reaguje na Jindřich Durasže je tam nějaký rygol, když ho větve zaplní až do okolní
roviny. Navíc keře za sucha tolik netrpí suchem, když jsou
zakořeněny například metr pod okolním profilem a využijí
i spodní vodu. Keře jsou navíc vhodným domovem pro hmyz
a drobné ptactvo na rozdíl od ušlechtilých květin a
kačírku. Ten záhon je z pohledu užitkovosti pro přírodu
pouze MENŠÍ zlo, než pouhé vysypání zasakovacího rygolu
propustným substrátem bez vegetace. I takové úpravy jsem
viděl, kdy se vybagruje hluboký žlab, břehy se pokryjí
geotextílií a hlínu nahradí lomový , nebo říční štěrk.
Náklady na realizaci nehorázné, náklady na údržbu nula
a zásak vynikající na desítky let. Otázkou ale je, že
je to pás mrtvé půdy bez života stejný, jako chodník
se stejným základem jako ten rygol. Dnešní chodníky se
taky dělají zasakovací, kdy se do hloubky půda nahradí
štěrkem odizolovaným od okolní půdy propustnou textílií
a povrch se pokryje zámkovou dlažbou. Voda přes škvíry
zasakuje do štěrkového lože a z něho přes textílii do
okolní půdy. A prosím s minimální údržbou na rozdíl od
květinového záhonu. Ano jsem skeptik kvůli údržbě těch
květinových záhonů. Jsem zvědav, kdo je bude dobrovolně
zdarma udržovat a jak dlouho. Po čase sleví zatravněním
a účinnost zásaku klesne.
Jaroslav Pokorný
10.6.2025 21:11 Reaguje na Břetislav MachačekJenže v minulých létech se plánovaně voda s vozovek sváděla do kanalizace. Někde se tvrdilo, že je dešťová, ale když ve čtvrti nebyla i splašková, lidé do ní přečerpávali i žumpy.
Pravda, z těch keřů se musí vybírat odpadky, ale když uvážím, kolik máme nezaměstnaných ...... a kolik milionů se jim vyplácí na podporách ......
Jiří Svoboda
4.6.2025 16:00Břetislav Machaček
5.6.2025 09:05 Reaguje na Jiří Svobodamulčovací netkanou textílií a vrstvou mulčovací kůry. Hezké, ale
jen do prvého lijáku, kdy hladina vody přemístila kůru na cestu
a zůstala obnažená a potrhaná mulčovací tkanina. Spočítám-li
cenu fólie, kůry, květin a práce, tak efekt byl tristní. Já bych
takto penězi určitě neplýtval, když na ně musím pracovat, ale
komu padají shůry jako dotace a z daní, tak vesele rozhazuje.
Nemoc dnešní je stejná jako kdysi, kdy ti co hodnoty vytvářeli
konali ekonomicky a ten zbytek zbytečně plýtval tím, na co sám
nepřispěl. Někoho prostě pálí volné prostředky v dlaních a taky
cítí, že realizátor rád pustí za zakázku i nějaké všimné. Ono
vyčíslit přesně náklady je sporné a někdy se tam vleze zahrada
zadavatele a nebo "stáž" v zahraničí, kde to dělají "lépe"!
Miroslav Pácl
5.6.2025 10:22 Reaguje na Břetislav MachačekJindřich Duras
5.6.2025 21:34 Reaguje na Miroslav PáclJá vám za vaši práci, včetně zapojení veřejnosti, moc děkuji. Vím, že není jednoduché cokoli takového prosadit a zrealizovat. Držím palce :-)!
Miroslav Pácl
9.6.2025 16:00 Reaguje na Jindřich DurasBřetislav Machaček
6.6.2025 09:17 Reaguje na Miroslav Páclzaplní celý profil rygolu. Rygol se obejde i bez
toho kačírku a pracné údržby a keře lze dnes už
stříhat i strojně jako vinnou révu a nebo třeba
čajovníky. Kořeny zpevní břeh rygolu a násep
komunikace. Mimo intravilán obci to mohou být
keře lísek, planých růží atd. Ve městech keře
zakrslé a klidně nepůvodní , protože pro město
neplatí to, co pro okolní přírodu. Tolik moje
velmi levná téměř bezúdržbová rada bez pletí
v záhonech a nedej bože s chemií k likvidaci
plevelů. U zásakovacích zařízení by chemie měla
být tabu o to více, že jsou zasakovací a přesto
se tak řeší zaplevelení. Víte jsem zahrádkářem
celý život a vím jak je náročné v květinovém
záhoně čelit plevelům a jaké nároky květiny mají
na rozdíl od některých druhů keřů. Trvalky po
čase ustupují po vyčerpání půdy plevelům a čeká
vás dosazování a náhrada jinými. To, že to bylo
investováno letištěm je pouze jiný druh dotace,
protože tu dotaci dalo letiště do nákladů a tak
snížilo odvody na daních. Je to pouze jiný druh
dotace. Pokud by to investovali z ČISTÉHO ZISKU,
tak proti tomu nic nemám. Představa, že to co
není odvedeno na daních, ale použito na něco
jiného neznamená, že to není státní dotace. Je
to pouze státní dotace v jiné formě, kdy je
proplacena již daňovým subjektem, který to ve
formě daní neodvedl do státní pokladny. Říká
se tomu optimalizace daňových základů u kterých
se lze dohodnout na "optimalizaci" nákladů do
investice. Nikdo nezkoumá cenu sazenic a práce
a vzniká možnost dvojího účtování a odklonu na
jiné účty. Nějaký čas jsem pracoval na odhalování celních a daňových deliktů a vím jak lehce lze sponzoringem vytvářet černé fondy poskytovatele
a taky příjemce daru. Samozřejmě nepodezřívám
právě vás , ale má zkušenosti s cenami sazenic
stromů poskytnutých sponzory je taková, že bylo
možní za 1 koupit 3 na volném trhu. Ptám se proč
je sponzor koupil 3x dráž, když stojí 3x méně?
Že by 2/3 přistály na černých fondech dárce a
obdarovaného, ale v účetnictví je plná cena?
Miroslav Pácl
9.6.2025 15:50 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
10.6.2025 09:17 Reaguje na Miroslav Páclzájmu o své okolí, ale píšu o místech, kde
tak tomu není. Samozřejmě na pár metrů stačí
plotostřih, ale na souvislé pásy se už ta
technika vyplatí. Stříhá se tak dnes už taky
vinná réva a nevidím důvod při větším množství
nemít na to stroje. Mi nejde o zásak na těch
vašich pár metrech, ale na kilometrech kolem
všemožných cest a nebo dálnic. Považovat těch
vašich pár metrů za vzor považuji za úsměvné,
protože ještě záleží na tom, zda si vlastníci
sousedních nemovitostí ten zásak přejí. Povím
vám příklad z praxe mého bratrance a jeho
sousedů, kterým zřízením splaškové kanalizace
zrušili dosavadní odkanalizování dešťové
vody s tím, že ji mají na svých pozemcích
zasakovat. Domy jsou v řadě ve svahu a tak
jeden druhému zasakuje dešťovou vodu nad
domem. Baráky začaly praskat, mají podmočené základy a nadávají jeden druhému, že mu
podmáčí základy domu. Je otázkou času, kdy
svah s domy začne ujíždět pouze proto, že
už není řádně odvodněn. Debilita některých
"odborníků" na ekologii nemá hranic a osobně
mi tryská spodní voda ve sklepě ze stěn a
podlahy a netoužím po další, která mi bude
pod zdí "zasakovat" do půdy. Aktivismus nemá
mnohdy odborný základ a je spíše na škodu.
Honza Honza
10.6.2025 13:54 Reaguje na Břetislav MachačekJá jsem dům odkopal na základy, vložil NOP folii a v úrovni pod základy jsem dal do spádu meliorační rouru svedenou do kanalizace, ev. ji můžete svést do nějaké zasakovací jámy u plotu (třeba s čerpadlem) a dům je suchý.
Jaroslav Pokorný
10.6.2025 21:23 Reaguje na Břetislav MachačekJaroslav Pokorný
10.6.2025 21:17 Reaguje na Břetislav MachačekVzpomněl jsem na příhodu, snad i pravdivou: Známý Jean Gabin měl velkou zahradu, ale zarostlou "plevelem". Jeho přátelé se tomu divili a on jim (prý) říkal: "Když se nechceš na zahradě nadřít, musí se ti líbit to, co tam naroste samo."
Honza Honza
10.6.2025 13:44A proč záhon květinový? Abychom z něho měli radost, obohatil naše prostředí a zlepšoval mysl.
Jaroslav Pokorný
10.6.2025 21:33 Reaguje na Honza HonzaNo a také zelené střechy. Jako vedoucí malého státního podniku jsem na střechu garáží nechal položit staré koberce z jekoru - obdoba geotextilie - na ně 2 cm zeminy, do ní, řídce, sazenice suchovzdorných tučnolistých rostlin. Většina brzy vyhynula, ale objevil se tam nějaký mech. Vydržel letní vedro na jižní Moravě - na asfaltové střeše bylo až 60°C - jak jsem změřil - a při každém dešti nasáknul vodou a oživil se. Divil jsem se, kolik vody ta vrstvička dokázala zadržet.
Na základě té zkušenosti se dívám kriticky na akce, kde poletují miliony na realizaci "ohromných" a "ohromujících" akcí. Samozřejmě pomíjím střešní zahrady třebas mezinárodních hotelů.