https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-tri-ctvrtiny-cechu-vidi-budoucnost-v-obnovitelnych-zdrojich-energie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů vidí budoucnost v obnovitelných zdrojích energie

3.5.2016 15:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Podle průzkumu si 82 % lidí přeje, aby stát podporoval energetickou soběstačnost domácností
Podle průzkumu si 82 % lidí přeje, aby stát podporoval energetickou soběstačnost domácností
Foto | twicepix / Flickr
Podle 73 % lidí v Česku patří budoucnost v obnovitelným zdrojům energie (OZE). Impulz pro jejich větší uplatňování má přijít od vlády, politici mají také podpořit domácnosti, které chtějí jít cestou vlastních energetických zdrojů. Takové jsou výsledky nového průzkumu agentury Ipsos, který zpracovala pro organizaci Greenpeace. Ekologická organizace v těchto dnech chystá nový projekt, který má zmapovat překážky na cestě k větší energetické soběstačnosti v obcích.
 

Dotazovaní vidí v obnovitelných zdrojích šanci, jak zlepšit kvalitu ovzduší, snížit závislost spotřebitelů na velkých energetických korporacích a výši plateb za energie. 44 % lidí si uvědomuje i jejich význam pro ochranu klimatu. Negativní pohled na OZE má 8 % obyvatel, považují je za příliš drahé či spojené s korupčním prostředím.

„Výsledky šetření jsou pro nás milým překvapením. Po určité době ‚obnovitelného‘ temna se ukazuje, že lidé chápou, jakou příležitost tyto zdroje poskytují nejen pro zlepšování kvality ovzduší a boji se změnou klimatu, ale i pro ně samotné nebo města a obce ve kterých žijí,” říká Jan Freidinger z Greenpeace. Obnovitelným zdrojům věří hlavně mladí lidé a lidé s vysokoškolským vzděláním.

Podle průzkumu si 82 % lidí přeje, aby stát podporoval energetickou soběstačnost domácností. Jako hlavní důvod pro to vidí snížení závislosti na uhelné energetice a velkých energetických společnostech i zajištění stabilní ceny energie. Právě pro nahrazení uhelných elektráren obnovitelnými zdroji se ostatně v průzkumu vyjádřilo 70 % dotazovaných. Více než polovina z nich vidí potenciál v energetických úsporách a 48 % respondentů, především mužů a vysokoškoláků, vidí příležitost v jaderné energetice.

Připravuje se také obnovení podpor pro vznik bioplynových stanic.
Připravuje se také obnovení podpor pro vznik bioplynových stanic.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Prosazovat OZE je podle 60 % lidí úkolem vlády, lepší podmínky pro obnovitelné zdroje mají nabízet podle necelé poloviny oslovených i energetické firmy. Třetina lidí jako možného iniciátora vnímá Evropskou unii, 28 % vidí jako důležité úsilí každého jednotlivce.

Padají ceny, něco si přej

„Ukazuje se, že pokud se otázky vztáhnou k věcem týkajícím se přímo konkrétních lidí a tomu, jak z nich mohou potencionálně těžit, tak debata vypadá úplně jinak než česká politická diskuze o OZE,“ komentuje výsledky průzkumu Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Náklady na pořízení fotovoltaických systémů i baterií na uskladnění energie klesají, jejich kombinace může být podle Martina Sedláka už dnes zajímavá pro majitele rodinných domků s elektrickým vytápěním. Do čtyř let se navíc očekává výrazný pokles nákladů a snížení doby návratnosti investice. I podle nového národního akčního plánu pro OZE může každý rok vzniknout 15 000 nových fotovoltaických systémů na rodinných domech. Připravuje se také obnovení podpor pro vznik bioplynových stanic.

Problémem jsou podle Martina Sedláka zastaralé energetické koncepce měst a krajů, které jen výjimečně analyzují například možnost využití obnovitelných zdrojů v dopravě. Ať už v podobě bioplynu nebo elektřiny pocházející z OZE.

Povinnost instalovat fotovoltaické panely na střechu budov zavedli v roce 2013 v kalifornském Lancasteru, letos se přidalo San Francisco
Povinnost instalovat fotovoltaické panely na střechu budov zavedli v roce 2013 v kalifornském Lancasteru, letos se přidalo San Francisco

České obce by měly jít podle ekologických organizací ve stopách zahraničních měst a regionů, které se snaží dosáhnout co nejvyšší možné energetické nezávislosti. 100% soběstačnosti se povedlo dosáhnout například německému regionu Rhein-Husrück v Porýní s 100 tisíci obyvateli i třem městům napříč Spojenými státy – Greensburgu v Kansasu, Burlingtonu ve Vermontu a Aspenu v Coloradu. Ambiciózní plány mají města New York, Freiburg v Německu nebo Vancouver v Kanadě i celé státy: Havajské ostrovy a Kalifornie. Povinnost instalovat fotovoltaické panely na střechu budov zavedli v roce 2013 v kalifornském Lancasteru, letos se přidalo San Francisco. Pro komerční budovy bude tato povinnost platit i ve Francii.

Energetická laboratoř

Česko má zatím jedinou energeticky soběstačnou obec – Kněžice na Nymbursku. K obci s 500 obyvateli by mělo v budoucnu přibýt další, už 10krát větší městečko. Greenpeace ve spolupráci s odborníky a vedením vytipované obce chce zmapovat překážky, které brání komunitám v cestě za vyšší soběstačností. Jméno města bude zveřejněno po květnové diskuzi s jeho obyvateli.

Hledání cesty k větší energetické nezávislosti nebude přelomové jen pro obec, ale i pro jeho iniciátora samotného. „Greenpeace se dlouhodobě věnovalo kampaním, které byly zaměřeny proti něčemu – proti uhlí, proti jádru, proti nebezpečným látkám, nyní se budeme více orientovat na kampaně a projekty, které jsou směřovány k pozitivním řešením,“ vysvětluje Jan Freidinger.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

4.5.2016 06:23
Ty čísla jste si vycucali z prstu! Ale čísla, která by přesvědčila občany o smysluplnosti pan Sedlák neřekne, např. kolik stojí solární panel, baterie apod.
Co je nejdůležitější v tomto článku - Povinnost instalovat fotovoltaické panely na střechu budov zavedli v roce 2013 v kalifornském Lancasteru.

Takže usilujete zase o dirigování chování občanů, neusilujete o jejich svobodnou volbu.
Odpovědět

4.5.2016 09:46
Nic nového - pro zelené je svoboda volby to největší zlo. V tom jsou stejní jako komunisté.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist