http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-mesic-zivota-bude-pro-ledni-medvide-ze-zoo-brno-kriticky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

video uvnitřPrvní měsíc života bude pro lední medvídě ze Zoo Brno kritický Video

26.11.2015 14:22 | BRNO (ČTK)
Lednímu medvíděti, které se v sobotu narodilo v brněnské zoo, se zatím daří dobře. První měsíc života ale bude pro něj kritický. Jeho matka Cora se o něj vzorně stará a šance na jeho úspěšný odchov jsou proto vysoké, řekl ředitel zahrady Martin Hovorka. Za uplynulý rok se ve světových zoo narodilo celkem 22 ledních medvíďat. Přežilo z nich jen šest. Odchov ledních medvědů v zajetí je mimořádně složitý.
 

Cora je s medvídětem uzavřena v porodním boxu, kde ji chovatelé pozorují prostřednictvím kamer. Z boxu se k jejich spokojenosti často ozývá zvuk podobný startování traktoru, což je jasná známka úspěšného kojení medvíděte. "Mládě při něm získává v mateřském mléce látky nezbytné pro posílení imunity. Bez nich by nemělo velké šance na přežití," vysvětlil ředitel.

Chovatelé dělají vše proto, aby medvědice měla absolutní klid. Ve stresu by totiž mládě mohla zahubit. K porodnímu boxu se nikdo nepřibližuje, část zahrady s expozicí ledních medvědů je zcela uzavřená. První záběry z on-line kamery s medvídětem ukáže zahrada veřejnosti tuto neděli ve 13:00 v sále své kancelářské budovy. Příští týden budou umístěny na webové strány zahrady.

Samice ledního medvěda Cora je chloubou brněnské zoo. V roce 2007 přivedla na svět a odchovala dvojčata Billa a Toma a v roce 2012 dvojčata Kometu a Nanuka. Pokud vše půjde dobře, bude s novým přírůstkem ve výběhu na jaře příštího roku. "Až pak se dozvíme, a to při veterinárním vyšetření mláděte, zda jde o samečka či samici," dodal Hovorka.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vladimír Klepáč
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist