http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sber-pneumatik-bude-snazsi-vznikl-prvni-system-na-jejich-sber
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Sběr pneumatik bude snažší, vznikl první systém na jejich sběr

15.8.2016 11:15 | PRAHA (ČTK)
"Vy jako občan máte auto, pořídíte si nové pneumatiky a potřebujete se zbavit těch starých. Pneuservis musí provádět zpětný odběr tak jako tak ze zákona. Na účtence musí být uvedena částka na recyklační poplatek podobně jako u elektroodpadu. Občan si lidově řečeno recyklaci předplácí," vysvětlil
"Vy jako občan máte auto, pořídíte si nové pneumatiky a potřebujete se zbavit těch starých. Pneuservis musí provádět zpětný odběr tak jako tak ze zákona. Na účtence musí být uvedena částka na recyklační poplatek podobně jako u elektroodpadu. Občan si lidově řečeno recyklaci předplácí," vysvětlil
Foto | Wang / Flickr.com
Méně odložených pneumatik u silnic či v lesích a větší kontrolu nad likvidací by měl zajistit nový systém pro sběr vysloužilých pneumatik. Ministerstvo životního prostředí vydalo oprávnění ke vzniku nového kolektivního systému, který pro pneumatiky zajistí zpětný odběr, řekl ČTK ředitel odboru odpadů na MŽP Jaromír Manhart. V Česku doposud žádný kolektivní systém pro tuto komoditu neexistoval, sběr totiž zajišťovaly různé systémy založené jednotlivými výrobci. Povolení od MŽP získala nezisková společnost ELT Management Company CR s.r.o. (ELTMA).
 

Ta sdružuje významné výrobce a dovozce pneumatik na českém trhu. Pneumatiky se budou sbírat v pneuservisech, autoservisech a prodejnách nových pneumatik. Svaz měst a obcí novou aktivitu vítá. "Tak jako je zpětný odběr na elektrozařízení, oleje a podobně, tak jsme chtěli, aby se to samé vytvořilo u zpětného odběru pneumatik. Teď zavádí svou činnost," řekl ČTK místopředseda svazu Pavel Drahovzal.

Finanční manažer firmy ELTMA Zbyněk Matýsek uvedl, že je o systém zájem a stále do něj vstupují nová místa. Pro občany se tak rozšíří možnost, kam pneumatiky zdarma odevzdají. "Vy jako občan máte auto, pořídíte si nové pneumatiky a potřebujete se zbavit těch starých. Pneuservis musí provádět zpětný odběr tak jako tak ze zákona. Na účtence musí být uvedena částka na recyklační poplatek podobně jako u elektroodpadu. Občan si lidově řečeno recyklaci předplácí," vysvětlil. Kolektivní systém ale podle něj pomůže následné ekologické likvidaci pneumatik, řeší ji tedy za výrobce.

MŽP si od vzniku nového kolektivního systému slibuje, že ubude množství odložených pneumatik u silnic a na polních cestách a omezí se i černé skládky. "Doufáme, že dojde k postupnému růstu množství zpětně odebraných pneumatik a také, že se zvýší materiálové nebo energetické využití v souladu s cíli Plánu odpadového hospodářství ČR a obecnými cíli oběhového hospodářství," reagoval Manhart.

Jednotliví výrobci nebo dovozci mají ze zákona povinnost zajišťovat minimální sběr pneumatik. Základem každého plnění povinností zpětného odběru by proto měla být sběrná síť. ELTMA postupně vytvoří místa pro sběr odpadních pneumatik, což by mělo pomoci i obcím., které ušetří.

Vznik nového kolektivního systému umožnila novela zákona o odpadech, která začala platit loni v říjnu. "Pro místa přirozeného sběru je svoz a likvidace pneumatik zdarma, bez ohledu na značku či nákup nových pneumatik. Tento systém v následujících letech ušetří ročně podle odhadů až 30 milionů korun obcím, které tyto prostředky dosud vynakládaly zejména na likvidaci pneumatik na sběrných dvorech," dodal Manhart.tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist