Smutná „oslava" Světového dne životního prostředí: sta tisíce upytlačených zvířat, tisíc zavražděných rangerů
Podle dat OSN patří obchodování s divokými zvířaty a rostlinami společně s drogami, zbraněmi a lidmi k nejvýnosnějším ilegálním byznysům na světě. Každý rok se v něm otočí 15-20 miliard USD ročně. Zabíjení zvířat a pašování bohatství divočiny má neblahý vliv na ekonomiku a ekosystémy, živí organizovaný zločin a korupci všude ve světě, připomíná OSN.
Cílem kampaně OSN k Světovému dni životního prostředí je vyburcovat světovou veřejnost k osobní odpovědnosti tak, aby byla snížena na nulu poptávka po produktech z divočiny. „Je nutné, aby si mnohem více lidí uvědomilo, jak tento špinavý ilegální byznys poškozuje životní prostředí, živobytí lidí i bezpečnost. Více informovanosti přiměje vlády a mezinárodní organizace přijmout a uvést v platnost tvrdší zákony a zakročit proti těm, kdo by je i dál chtěli porušovat," uvádí OSN.
Přečtěte si článek Proč je Česko tranzitní zemí lukrativního pašování sloních klů, nosorožčích rohů a tygřích vývarů?
Obchod se zvířaty, rostlinami a produkty divoké přírody má ničivý dopad na biodiverzitu a přírodní dědictví. Ohrožuje celé druhy. Symbolem zločinů ohrožujících divokou přírodu se stali sloni, nosorožci, tygři, gorily a mořské želvy, mezi méně známé oběti patří zoborožec štítnatý a luskouni, divoké orchideje nebo tropické dřeviny. V roce 2011 vyhynul ve Vietnamu vzácný nosorožec jávský a téhož roku zmizeli v Kamerunu poslední západoafričtínosorožci černí. Šimpanzi vymizeli v Gambii, Burkině Faso, Beninu a Togu.
Mezi lety 2010-2012 bylo podle dat OSN vybito 100 tisíc afrických slonů z 500tisícové populace. Jen v loňském roce zabili pytláci 1 338 nosorožců. Za poslední desetiletí z divoké přírody zmizelo víc než milion luskounů. Roční objem ilegálního, neohlášeného a neregulovaného rybolovu se odhaduje na 11 – 26 milionů tun ryb. Finanční hodnota tohoto ilegálního byznysu dosahuje 10 – 23 miliard USD. V důsledku se zásoby ryb vyčerpávají, ceny rybího masa zvyšují a rybáři přicházejí o obživu.
Podle údajů organizace Thin Green Line zavraždili pytláci během posledních 10 let tisíc pracovníků národních parků.
Naopak ochrana divoce žijících zvířat a ekosystémů přinesla prostřednictvím cestovního ruchu subsaharské Africe jen v roce 2012 více než 36 miliard USD a tvořil 7 % HDP. Odhaduje se, že každá živá gorila znamená pro Ugandu 1 milion USD ročně na zisku z turismu. Rwanda, známá svými horskými gorilami, vydělala v roce 2014 na ekoturistice 304 milionů dolarů.
Světový den životního prostředí si lidé připomínají od roku 1974, a to především osvětou v ochraně životního prostředí. Do kampaní se zapojuje více než 100 zemích.
Líbí se Vám článek? Přispějete na další?
reklama